Gmina Borkowice Zaprasza
 
News & Updates
     
     
 

Zaproszenie

na spotkanie dotyczące

przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020

dla obszaru Lokalnej Grupy Działania ,, Razem na Piaskowcu”

 

Jeżeli masz pomysł na realizację zadań i inicjatyw w swojej miejscowości, jeżeli chcesz rozwinąć lub otworzyć działalność gospodarczą, mieć realny wpływ na inwestycje które będą realizowane w twojej gminie – to serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie warsztatowo-informacyjne, mające na celu przygotowanie Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2014-2020 – dokumentu który określać będzie kierunek rozwoju naszych gmin .

Spotkanie posłuży opracowaniu diagnozy obszaru, analizy SWOT i celów strategii z udziałem uczestników. Serdecznie zapraszamy mieszkańców, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, organizacji publicznych, grupy formalne i nieformalne.

Spotkanie odbędzie się dnia 18.09.2015 r. o godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach

ul. Ks. J. Wiśniewskiego 7.

                                                                                Serdecznie zapraszamy

Boisko w Smagowie otwarte!

Dnia 23 sierpnia 2015 roku w miejscowości Smagów zostało  oddane do użytku boisko wielofunkcyjne wraz z siłownią plenerową dla dorosłych. Uroczystego otwarcia dokonał  Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos wraz z radną Katarzyna Dumin. Na nowo otwartym boisku odbył się pierwszy mecz entuzjastów piłki nożnej oraz pierwsze ćwiczenia na plenerowej siłowni, która ma służyć nie tylko mieszkańcom Smagowa ale i całej naszej gminie. Przybyli goście mogli poczęstować się potrawami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych ze Smagowa oraz mieszkańców. Nie lada atrakcją był tort w kształcie boiska z bramkami oraz piłką. Miłą niespodzianką był występ pań z Klwowa - Babskiej Rzeczypospolitej oraz dzieci ze Smagowa.  Wartość tej inwestycji to kwota 309 199,00 zł dofinansowana w 70% z Ministerstwa Sportu  i Turystyki.
Borkowice, dn.24.08.2015r.

 

 

O G Ł O S Z E N I E

 

W związku z pojawieniem się na stronach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce informacji o wystąpieniu suszy na terenie gminy Borkowice w następujących uprawach:( ziemniaki, warzywa gruntowe, krzewy owocowe, drzewa owocowe, rośliny strączkowe , łąki , pastwiska ) Wójt Gminy Borkowice informuje rolników poszkodowanych o możliwości zgłaszania się do tutejszego urzędu celem złożenia wniosku o oszacowanie szkód powstałych w gospodarstwie.

Druki wniosków dostępne są w Urzędzie Gminy w Borkowicach oraz na stronie internetowej urzędu.

Do wniosku należy dołączyć kopie podania składanego do ARiMR o przyznanie płatności obszarowych na rok bieżący.

Wnioski powinni składać rolnicy, którzy ponieśli szkody z powodu suszy
w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwach rolnych.

Wnioski należy składać do Urzędu Gminy w Borkowicach w terminie do dnia 28 sierpnia 2015 roku w godzinach od 730 do 15 30.

Wnioski mozna pobrac ze strony BIP www.borkowice.asi.pl z zakładki Dla rolnika.

 

                                                                                                                             /-/ Robert Fidos

          Wójt


Projekt Mazowszanie w Gminie Borkowice

Projekt „M@zowszanie” to rozwój e-usług i idei społeczeństwa informacyjnego wśród mieszkańców. Powstała tzw. Sieć Centrów Kompetencji na Mazowszu, która służy jako interaktywne i stacjonarne miejsca dostępu do e-usług, w tym edukacji, oraz stanowić będzie źródło informacji kulturalnej i gospodarczej. Po staraniach Urzędu Gminy w Borkowicach powstało Lokalne Centrum Kompetencji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkowicach -  Filia  w Ruszkowicach, które przyczyni się do poszerzenia wiedzy z zakresu możliwości wykorzystania technologii ICT przez osoby, które do tej pory miały trudności z dostępem i użytkowaniem komputera i internetu. W naszym LCK znajduje się 5 stanowisk komputerowych + jedno dla opiekuna. Dodatkowo LCK jest wyposażone w sprzęt multimedialny taki jak: urządzenie wielofunkcyjne, rzutnik, ekran, aparat fotograficzny oraz wiele akcesoriów komputerowych. Korzystanie z Lokalnego Centrum Kompetencji w Bibliotece Gminnej  w Ruszkowicach jest bezpłatne i od lipca każdy może korzystać we wtorki, czwartki i piątki  od godz. 9.00 do 17.00 a na miejscu  można liczyć na opiekę merytoryczną. 


Harcerski obóz w Białogórze

 

Harcerze 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater z Borkowic, Próbnej Drużyny Harcerskiej z Rzucowa wraz z harcerzami  7 Pożarniczej Drużyny Harcerskiej "Wybranieccy" z Chlewisk wspólnie spędzili czas na  obozie  harcerskim Hufca Radom Powiat w Białogórze nad morzem. Tematem przewodnim obozu była historia Powstania Warszawskiego dlatego harcerze przedstawiali na scenie scenki dotyczące tego wydarzenia oraz wykonali  grafikę  powstańczą .Pięknie położona miejscowość sprzyjała wypoczynkowi  i dawała możliwość przeżycia wielu wspaniałych chwil. Oczywiście nie brakowało  atrakcji takich jak gra w Paintball , spływ kajakowy rzeką Piaśnicą do Dębek, wspólne ognisko z harcerzami Hufca Kętrzyn, chrzest obozowy ,zwiedzanie  Gdańska / Jarmark dominikański/  a także rejs  Galeonem Lew na Westerplatte gdzie harcerze złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Na Westerplatte czwórka  naszych harcerzy złożyła  u stóp pomnika przyrzeczenie harcerskie . Ponieważ na obóz zabraliśmy rowery dawało nam to dodatkową możliwość wypraw szlakami rowerowymi  do Dębek czy do Łeby. Dwa tygodnie obozu to okazja nie tylko do dobrej zabawy ale także do poznania wielu ciekawych rzeczy bo wiadomo ,,podróże kształcą”  Dziękujemy Urzędowi Gminy Borkowice za pomoc w pokryciu kosztów przejazdu  naszych harcerzy na obóz. Czuwaj!

 

                                                                                                                                       phm. Marek Turek


K O M U N I K A T

Od miesiąca lipca br. Ministerstwo Finansów  rozpoczęto letnią edycję akcji edukacyjnej pod hasłem:

„Nie daj się oszukać , Sprawdź paragon”

Celem tej akcji jest wzbudzenie zainteresowania u jak najszerszej liczby osób, zwiększenie liczby podatników żądających wydania paragonu, zmniejszenie szarej strefy, zapewnienie konkurencji, uświadomienie konsumentom , że nie otrzymując paragonu są oszukiwani, bo pieniądze trafiają do kieszeni usługodawcy, a także uświadomienie społeczeństwu , że na rynku funkcjonują także paragony niefiskalne.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia. Zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta.
To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do „kieszeni” nieuczciwego sprzedawcy.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.mf.gov.pl w zakładce Działalność edukacyjna.

 

UWAGA „Nie daj się oszukać ,Sprawdź paragon”

 

 • Weź paragon – możesz go potrzebować
 • Wspieraj uczciwą konkurencję, masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji
 • Wspierasz przedsiębiorców /sprzedawców, którzy uczciwie funkcjonują na rynku
 • Zyskujesz pewność, że nie zostałeś oszukany – Wiesz dokładnie za co i ile płacisz
 • Zmniejszasz „szarą strefę” – Pomagasz w jej likwidacji, przyczyniając się do zwiększenia wpływów do budżetu

 

 

Prawidłowy paragon to ważny aspekt loterii, gdyz jesienią rusza Loteria Paragonowa, która zakłada losowanie atrakcyjnych nagród wśród prawidłowo wystawionych przez sprzedawców, a następnie zarejestrowanych przez kupujących , paragonów fiskalnych.

Loteria ta to forma podziękowania konsumentom i przedsiębiorcom za ich codzienny pozytywny wkład w rozwój kraju oraz promocja idei uczciwej konkurencji.

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy:

 • centralnie umieszczony napis paragon fiskalny,
 • NIP wystawcy, jego nazwę i adres,
 • nazwę towaru lub świadczonej usługi,
 • cenę,
 • logo i numer unikatowy kasyAPEL O OSZCZĘDZANIE WODY

 

 W związku z  utrzymującą się wysoką temperaturą i znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej  z sieci publicznej apeluję do wszystkich mieszkańców Gminy, aby w sposób racjonalny i odpowiedzialny korzystali z wody pitnej wykorzystując ją w celach bytowych. Zabrania się wykorzystywania wody z sieci publicznej do podlewania upraw, mycia samochodów, napełniania basenów. Wszystkich użytkowników sieci wodociągowej prosimy o wyrozumiałość wobec zaistniałych trudności i uciążliwości.

 

 

                                              /-/ Robert Fidos

                                                      Wójt
Turniej o Puchar Wójta  rozegrany!

Dnia 09.08.2015 roku na Stadionie GKS RuszCovia w Ruszkowicach  został rozegrany Turniej w piłce nożnej o Puchar Wójta Gminy Borkowice. W turnieju wzięły udział  drużyny ze: Smagowa, Ruszkowic oraz tzw. Trójmiasta (Rudno, Wymysłów, Bolęcin).  Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Smagowa w składzie: Dumin Jakub, Głuch Michał, Florczyk Hubert, Chylicki Paweł, Florczyk Konrad, Kielesiński Ernest, Cichoń Bartosz, Mazur Karol  i Papis Adam, drugie miejsce z Trójmiasta i trzecie z Ruszkowic. Uczestnicy turnieju  otrzymali puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Impreza zakończyła się ok godz. 18.00 wspólnym poczęstunkiem na zapleczu stadionu.


   

Uczestnicy turnieju
 

Pierwszy miesiąc wakacji za nami

Jak co roku dla dzieci i młodzieży, które tegoroczne wakacje spędzają w domu, Gminny Ośrodek Kultury  w Borkowicach przygotował szeroką ofertę kulturalno-rozrywkową. Wszyscy chętni mogą korzystać w GOK-u,  codziennie  od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 21.00 ze sprzętu komputerowego, gier na X-BOX-ie, można zagrać w tenisa stołowego jak i gry planszowe.  Z pewnością każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Lipiec w Gminnym Ośrodku Kultury był gorący. Pierwszy tydzień zaczęliśmy od fantastycznego wyjazdu do Multikina w Radomiu na film dla dzieci pt. „W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI”.  W czwartek 09 lipca dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych było to kolejne doświadczenie dla wielu naszych milusińskich.  Z ciekawością i zainteresowaniem  dzieci wykonywały witraż wakacyjny. Nie zabrakło też atrakcji dla dorosłych w dniu 14.07. zorganizowany został wyjazd dla kobiet do Multikina w Radomiu na seans – Kino na obcasach – Panie mogły zobaczyć film pt. „Magic Mike XXL”. Przed seansem odbyło się losowanie nagród dla przybyłych kobiet,  nasze Panie zdobyły – bilety do kina, karnety do klubu fitness i salonu fryzjerskiego. 22 lipca grupa dzieci i młodzieży zwiedziła ruiny zamku w Chęcinach oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci  w Podzamczu. Uczestnicy wycieczki wieli udział w warsztatach artystycznych rozpoznawali przyprawy po zapachu i przygotowywali własną przyprawę, którą mogli zabrać ze sobą do domu. W miesiącu sierpniu zapraszamy na zajęcia kulinarne, plastyczne  i zaplanowane wycieczki.
POLITÓW - OBCIĄŻONA HIPOTEKA 

 

W piątek 31 lipca 2015 roku Gmina Borkowice miała odzyskać budynek dawnej szkoły w Politowie, należący do Stowarzyszenia Abstynentów Klubu Opoka podpisując stosowny akt notarialny. Pół godziny przed spotkaniem w Nowym Mieście notariusz informuje Wójta Gminy Roberta Fidosa, że nieruchomość na działce nr ewid. 925 jest obciążona hipoteką przymusową na rzecz ZUS w kwocie 1 468 043, 28 zł (słownie: milion czterysta sześćdziesiąt osiem tysięcy czterdzieści trzy złote i dwadzieścia osiem groszy). Wójt aktu z tak obciążoną hipoteką nie mógł podpisać. Budynek szkoły został sprzedany przez Gminę Borkowice w 2007 roku z bonifikatą 99% za 1 760,00 zł dla SAK OPOKA. Akt notarialny podpisali Wójt Lech Fidos i prezes OPOKI Włodzimierz Krupa. OPOKA zobowiązała się w ciągu pięciu lat wyremontować obiekt i utworzyć Warsztaty Aktywizacji Zajęciowej. W przypadku nie zrealizowania tych zapisów miała zwrócić Gminie Borkowice 176 tys. zł. Po upływie pięciu lat w 2012 roku Wójt Robert Fidos wezwał SAK OPOKA do uregulowania wierzytelności wobec niewywiązania się ze zobowiązań zawartych w akcie notarialnym i protokole uzgodnień. Stowarzyszenie odpowiedziało, że nie posiada żadnych wolnych środków finansowych i nie uznaje roszczeń Gminy Borkowice. W latach 2007-2012 budynek szkoły uległ całkowitej degradacji, OPOKA nie zabezpieczyła budynku przed wandalami i złodziejami. Z sześciu sal lekcyjnych wykradziono dobry parkiet oraz wszystko co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Złodzieje wynieśli nawet drewniane pokrycie dachowe. W 2013 roku Wójt Robert Fidos założył w Sądzie Rejonowym w Przysusze sprawę w celu polubownego przejęcia zdewastowanego budynku i jego odrestaurowania. Na wyznaczoną przez Sąd rozprawę nie zgłosili się przedstawiciele Zarządu SAK OPOKA. W 2014 roku Wójt Gminy Borkowice założył sprawę przeciwko SAK OPOKA w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Sąd mając na uwadze trudną sytuację finansową Opoki zalecił mediacje sądowe, które zakończyły się ugodą mediacyjną 18.11.2014 roku.  W protokole z mediacji strony oświadczają, że Gmina Borkowice przejmie nieruchomość i umorzy zobowiązanie Sak ,,OPOKA” do zapłaty 176 tys. zł wraz z odsetkami . SAK ,,OPOKA” oświadcza, że przedmiotowa nieruchomość nie jest obciążona prawami i długami na rzecz osób trzecich.  18 marca 2015 roku Sąd w Radomiu wydał postanowienie o zatwierdzeniu mediacji i umorzył postępowanie. Po otrzymaniu z Sądu w/w postanowienia strony przystąpiły do dokonania czynności związanych z przeniesieniem prawa własności nieruchomości zabudowanej w Politowie. W czerwcu 2015 roku doszło do obciążenia przedmiotowej nieruchomości hipoteką przymusową na rzecz ZUS za niezapłacone składki oraz odsetki w kwocie 1 468 043,28 zł. O fakcie tym przedstawiciele Opoki nie poinformowali notariusza ani Wójta Gminy Borkowice. Zniweczone zostały plany przejęcia  budynku. Wójt Gminy prowadził rozmowy z chętnymi do nabycia nieruchomości w celu jej wyremontowania i założenia działalności gospodarczej dającej miejsca pracy dla mieszkańców Gminy. W dniu 03.08.2015 roku Wójt wystosował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez przedstawicieli SAK OPOKA przestępstwa ściganego z urzędu.

 

                                                                                                                                  Wójt Gminy Borkowice

                                                                                                                                       mgr Robert Fidos
OGŁOSZENIE 

 

W dniu 09.08.2015 r. na Stadionie Sportowym w Ruszkowicach

odbędzie się Gminny Turniej w Piłce Nożnej  o Puchar Wójta Gminy Borkowice. 

Zgłoszenia drużyn należy kierować do Urzędu Gminy w Borkowicach pokój  nr 3 lub pod

numer telefonu  48 675 79 60 wew.110 do dnia 06.08.2015 r.

W turnieju mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy Gminy Borkowice.

 

 

                                                                                                              WÓJT GMINY

                                                                                                             /-/ Robert Fidos WAKACYJNY FESTYN RODZINNY – BORKOWICE 2015

W niedzielne popołudnie 26 lipca w Borkowicach odbył się XV Wakacyjny Festyn Rodzinny. Festyn rozpoczął się występami dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury   i szkoły podstawowej z Rzucowa. Przed publicznością wystąpił również Zespół akordeonowy ze Szkoły Muzycznej  w Ruszkowicach.

Zebrani bawili się przy muzyce takich zespołów jak: Kapela Sołtysia z Wąchocka, Tarzan Boys i Cassino.  Gwiazdą wieczoru był zespół  Milano, który zgromadził dużą liczbę fanów piosenki disco polo. Podczas festynu organizowane były liczne konkursy i zabawy.

Dzięki Paniom z Klubu Seniora, Gminnego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych ze Smagowa, można było degustować regionalne potrawy.

Ochotnicy z OSP z Borkowic, Ninkowa, Woli Kuraszowej i Rzucowa zabezpieczali rejon festynu pod względem bezpieczeństwa pożarowego i porządku publicznego.
X Mazowieckie  Zawody Sikawek Strażackich

W niedzielę 5 lipca 2015 r. na stadionie CSiR w Garwolinie odbyły się X Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich. W zawodach uczestniczyło 35 oddziałów. Oprócz jednostek z województwa mazowieckiego, do rywalizacji zostało zaproszonych kilka drużyn z Lubelszczyzny, w tym 3 OSP z powiatu ryckiego: OSP Brzeziny, OSP Lendo Ruskie i OSP Ułęż. Celem zawodów jest promocja wśród społeczeństwa Ochotniczych Staży Pożarnych, ich historii, kultury i tradycji pożarnictwa oraz prezentacja dawnych technik i sposobów gaszenia pożarów. W zawodach uczestniczył oddział  Ochotniczej Straży Pożarnej w Borkowicach. Jednostkę OSP reprezentowali pod dowództwem dh Roberta Siudka druhowie:  Sikora Karol, Sikora Kamil, Sikora Sebastian, Adrian Dacewicz, Karbowniak Mateusz, Klusek Jacek oraz Wziątek Leszek. Rywalizacja toczyła się tradycyjnie w dwóch kategoriach. Pierwszym etapem był konkurs Prezentacji Historycznej w którym oceniane było jak najwierniejsze dla danej epoki prezentowanie sprzętu pożarniczego, wyposażenia i umundurowania. Drugim: Ćwiczenie sprawnościowo-bojowe w którym strażacy musieli napełnić zbiornik wodny za pomocą wiader, pokonać tor przeszkód oraz przy użyciu sikawki, jednym prądem wody z drabiny przewrócić tarczę. W końcowej klasyfikacji oddział OSP z Borkowic zajął ósme miejsce i otrzymał certyfikat i sprzęt nagłaśniający.

Sukces śpiewaczki w Kazimierzu

Marianna Fidos z Ruszkowic zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków  Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Kwalifikacje na wyjazd do Kazimierza zdobyła w XVI Mazowieckim Przeglądzie Folkloru podczas 56 Dni Kolbergowskich w Przysusze. Wzięło w nim udział 32 zespoły śpiewacze, 20 kapel ludowych, 16 solistów śpiewaków i 6 solistów instrumentalistów. Pani Marianna Fidos reprezentuje gminę Borkowice i powiat przysuski od ponad 40 lat. W Kazimierzu nad Wisłą zaśpiewała dwa utwory:,, Tam przy naszym młynie”, ,, Jo wom powiem panienecki”.

Gratulujemy występu i życzymy dalszych sukcesów.

650 lat parafii Borkowice

Parafia borkowicka powstała w 1365 roku. Przez ponad cztery wieki należała do diecezji krakowskiej. W latach 1807-1818 była tzw. diecezja kielecka a potem sandomierska. Od 1992 roku parafia należy do diecezji radomskiej. Terytorium parafii borkowickiej było duże i obejmowało większość obecnej parafii: Ruski Bród, prawie połowę parafii Rzuców, Wydrzyn – obecnie parafia Skrzynno i skrawek parafii Nadolna – Ostrówek.

Pierwszy kościół modrzewiowy wystawiony został w 1360 roku staraniem Piotra Dunina Borkowskiego. Drugi wystawił Jan Dziboni w 1728 roku, trzeci drewniany oraz czwarty murowany wystawiła rodzina Małachowskich herbu Nałęcz. W ciągu sześciu i pół wieku w parafii pracowało wielu kapłanów. Wśród nich autor drukowanych kazań i książek religijnych ks. Jacek Przetocki, który przed 350 laty wprowadził w parafii nabożeństwo ,, Gorzkich Żali”. Ks. Antoni Gołębiowski w 1908 roku czując zbliżającą się śmierć, kazał zanieść się do kościoła na krześle, aby ostatni raz pomodlić się w świętym miejscu i przyjąć Komunię Świętą. Największa chluba borkowickiej parafii ks. Jan Wiśniewski szerzył w parafii oświatę, tworzył straże pożarne, prowadził muzeum i teatr dla którego pisał teksty religijnych i patriotycznych przedstawień. Ksiądz  Wacław Kaszewski napisał w 1971 roku trzytomową historię parafii borkowickiej. Od 1939 roku w parafii pracują siostry Benedyktynki Misjonarki. W parafii borkowickiej w ciągu wieków powstały bractwa kościelne: Męki Pańskie, Boleści Matki Bożej, Różańca, świętej Anny, św. Franciszka. Szczególną cześć w tutejszej parafii oddawano Krzyżowi Pana Jezusa, Matce Bożej Niepokalanie Poczętej i Wniebowziętej, świętym: Józefowi, Annie, Rochowi, Janowi Nepomaucenowi i najbardziej świętemu Antoniemu, którego odpusty ściągały wiernych z parafii nie tylko pobliskich, ale i z dalekich jak Odrowąż.

Z okazji jubileuszu 650-lecia parafii w maju na Krakowej Górze odbyła się uroczysta majówka z udziałem Chorągwi Rycerstwa Sandomierskiego. 13 czerwca odprawiona została msza święta intencji parafii i parafian. Kazanie wygłosił ks. Waldemar Gałązka a oprawę muzyczną zapewnił chór nauczycielski ,, Canto” z Przysuchy. Proboszczem parafii od 1994 roku jest ks. Marek Lurzyński. 


Gminny Dzień Strażaka w Rzucowie

 

W dniu 07.06.2015r  w Rzucowie odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka.

Uroczystości rozpoczęła Masza Święta w Kościele WNMP w Rzucowie.

Ks. Proboszcz Piotr Mucha poświęcił samochód pożarniczy przeznaczony dla OSP w Rzucowie.

Samochód  został zakupiony przez Gminę Borkowice za kwotę 80 tys. zł. Jest to samochód specjalny pożarniczy na podwoziu samochodu marki Star 266, wyposażony w zbiornik na wodę 2,5 tys. l, działko wodne, szybkie natarcie, wyciągarkę 5430kg, autopompę, maszt oświetleniowy 2x500W, specjalistyczne oświetlenie i sygnały dźwiękowe. Jest przystosowany do akcji ratowniczo-gaśniczych w trudnych warunkach terenowych. Zastąpił wysłużonego Stara 244 jakim dysponowała jednostka OSP w Rzucowie. Aktu przekazania pojazdu dokonał Wójt Gminy Robert Fidos i Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Zdral. 

W imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzucowie pojazd przyjął Prezes Waldemar Skalski.

W uroczystości uczestniczyli ochotnicy z Rzucowa, Ninkowa, Borkowic, Woli Kuraszowej wraz z prezesem gminnym Tadeuszem Bilskim oraz komendantem gminnym Robertem Siudkiem.
 

WYCIECZKA

W dniu 9 czerwca uczniowie klas I – III ze szkoły podstawowej w Rzucowie odbyli wycieczkę do Kazimierza Dolnego i „Magicznych Ogrodów”. Zwiedzanie  rozpoczęli rejsem po Wiśle, następnie zwiedzili ruiny zamku. Z platformy widokowej roztaczała się cudowna panorama miasta i okolicy, która zachwyciła wszystkich uczestników wycieczki. Następnie zwiedzili kościół Farny oraz Rynek, na którym uwagę zwiedzających przyciąga studnia i kamieniczki. Przekraczając bramę Magicznych Ogrodów dzieci stały się częścią niezwykłego świata, zamieszkałego przez tajemnicze istoty. Wśród drzew i kwiatów schronienie znalazły skrzaty Bulwiaki, wróżki Smużki, magiczne ptaki, psotliwe Mordole i Krasnoludy. W przepięknej scenerii ogrodu dzieci odkryły place zabaw, miejsca wypoczynku i tajemnic.

Do szkoły wróciły zmęczone, ale szczęśliwe.


  

Festyn rodzinny w Rzucowie

 W promieniach letniego słońca, wesoło i rodzinnie, czyli dokładnie tak jak być powinno…Festyn Rodzinny, zorganizowany na placu szkolnym ZSO w Rzucowie 7czerwca 2015r, zgromadził tych, którzy niedzielne popołudnie zaplanowali spędzić trochę inaczej. Swoją obecnością zaszczycili nas wójt gminy Borkowice p. Robert Fidos, kierownik GZO w Borkowicach p. Zofia Sobczak, rodziny, przyjaciele i znajomi uczniów, nauczycieli i pracowników ZSO w Rzucowie.

Spotkanie rozpoczął „Koncert Talentów”, czyli prezentacje uczniów. Publiczność mogła podziwiać uzdolnionych tanecznie, kabaretowo i sportowo, wysłuchać utalentowanych recytatorsko, wokalnie i muzycznie. Największe owacje wywołał występ najmłodszego artysty- czteroletniego Kacperka Chylickiego, który zaprezentował przeboje zespołu AKCENT, którego jest wiernym fanem.  Przygotowane pyszności- słodkości, specjały z grilla i ze stoiska ze swojskim jadłem pokrzepiały uczestników festynu i dodawały sił do dalszych szaleństw. A tych było do wyboru- zabaw w zameczku, kuleczkowie i pompowniczy, przejażdżki wozem konnym, rozgrywki sportowe czy wreszcie dyskoteka w rytmie przebojów z lat 60-tych i 70-tych.W to niedzielne popołudnie chyba każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi z zapartym tchem śledzili pokazy umiejętności strażaków OSP z Borkowic, utalentowani plastycznie wzięli udział w konkursie rysowania kredą, a Ci, którzy chcieli sprawdzić, czy mają szczęśliwą rękę, losowali cegiełki, za które otrzymywali atrakcyjne nagrody. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy.
W przygotowaniach Festynu Rodzinnego wspomogli organizatorów-dyrekcję, nauczycieli, uczniów i rodziców-liczni sponsorzy:
 -Piekarnia Dąbrowski i Spółka z Rzucowa
-Firma ,,JAREX-OGRODZENIA” ze Smagowa
-Firma handlowa ,,EWA” z Rzucowa

-Hurtownia mięsa i wędlin ,,VICO” z Szydłowca

-Masarnia Małgorzata i Piotr Kowalscy z Borkowic

-Stadnina koni „Fryszerka” z Bożennej

-Wytwórnia wód gazowanych ,,DAN” z Szydłowca
-Restauracja ,,OSTOJA” z Zawad
-Pulcinella Pizza E Pasta z Szydłowca”
-Firma ,,Lewiatan” z Szydłowca

 

KONKURS TALENTÓW

 

2 czerwca 2015 r. w ZSO w Rzucowie odbył się konkurs „Jesteśmy utalentowani”. Chęć pokazania swoich zdolności szerszej publiczności wykazało 14 uczniów. Każdy występ był bardzo ciekawy i wnosił do konkursu coś nowego.

Najwięcej uznania w oczach publiczności oraz jury zdecydowanie uzyskała Kinga Szymańska, która urzekła wszystkich przepięknym śpiewem. W kategorii gra zwyciężyła Joanna Dworak, malarstwo Małgorzata Głuch, pokaz artystyczny Patrycja Pieniąca. Sam udział w konkursie świadczy, że wszyscy są prawdziwymi zwycięzcami. Pokaz został zaprezentowany podczas II Festynu Rodzinnego. Konkurs Przygotowała i przeprowadziła pani Jolanta Kinas-Plaskota.MISTRZOWIE MAZOWSZA Z RZUCOWA

 

 

Ogromną niespodzianką oraz dużym sukcesem dla tenisistów z Rzucowa zakończyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, które odbyły się w Siedlcach  27 maja 2015 r.

Tytuł mistrzów Mazowsza po raz pierwszy zdobyli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rzucowie Tomasz Tamioła i Marceli Pietras. Droga do sukcesu rozpoczęła się w Rzucowie gdzie 12 marca wygrali zawody powiatowe. Następnie byli bezkonkurencyjni w zawodach międzypowiatowych w Głowaczowie. Do Siedlec jechali z planem, aby wyjść z grupy i uplasować się w ósemce najlepszych duetów tenisa stołowego w województwie mazowieckim. Do rywalizacji stanęło 13 najlepszych gimnazjów  Mazowsza wyłonionych w eliminacjach. Bez większych problemów wygrali grupę eliminacyjną gdzie rywalizowali z gimnazjami z Nadarzyna i Wiśniewa. Następnie w ćwierćfinale pokonali gimnazjalistów z Gostynina. W finale wojewódzkim rzucowianie pokonali 3:1 PG w Piasecznie. Publiczne Gimnazjum w Rzucowie zostaje Mistrzem Mazowsza w tenisie stołowym. Wielkie gratulacje dla zawodników Tomasza Tamioły, Marcelego Pietrasa oraz ich opiekuna Pawła Plaskoty.

GRATULUJEMY !!!

ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
Ołtarz przygotowany przez mieszkańców oraz strażaków OSP z Borkowic na uroczystość Bożego Ciała

 
 

Majówka na Krakowej Górze

Już po raz XIII w niedzielne popołudnie tj. 31.05.2015 r. mieszkańcy Gminy Borkowice wybrali się na Muzyczną Majówkę organizowaną na Krakowej Górze w Borkowicach. Majówka rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w Krzyża Świętego w Borkowicach koncelebrowaną przez ks. Marka Lurzyńskiego.

Po uroczystej mszy inaugurującej obchody 650 - rocznicy powstania parafii Borkowice, procesja udała się na Krakową Górę modląc się i śpiewając pieśni religijne. Po dojściu na wzniesienie Robert Fidos, historyk i wójt Gminy przypomniał przekazywaną z pokolenia na pokolenie legendę. Otóż król Kazimierz Wielki zmęczony i zagubiony wśród puszczy, wszedł na wzniesienie i oniemiał z wrażenia. Przed nim roztaczał się niezwykły widok, podobny do tego z wawelskiego wzgórza. Od tej pory nazwano je ,, Krakową Górą". Dziś jest tu kamienna kaplica Matki Bożej, wystawiona w 1933 r. na pamiątkę wiedeńskiej wiktorii Jana III Sobieskiego, z łacińskim napisem: "Niech Imię Pańskie będzie błogosławione, przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył 1683-1933". Wewnątrz figurka Matki Boskiej i tablica pamiątkowa ufundowana przez  ks. Jana Wiśniewskiego. Tegoroczną majówkę uświetniła swoją  obecnością Chorągiew Rycerska Ziemi Sandomierskiej. W wykonaniu tej grupy licznie zgromadzeni uczestnicy mogli zobaczyć przedstawienie pt. ,, Legenda o Krakowej Górze’’, pokazy walk rycerskich, szyk bojowy oddziału tarczowników oraz tańce z epoki średniowiecza i renesansu. Dopełnieniem tego pokazu były wystrzały z muszkietów oraz armaty. Prowadzący grupę kanclerz Ziemi Sandomierskiej Karol Bury patrząc na panoramę okolicy, na kościoły w Skrzyńsku i Skrzynnie wspomniał rycerza Mszczuja ze Skrzynna herbu Łabędź, który w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku uśmiercił Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulricha Von Jungingena.  Na wszystkich uczestników pielgrzymki czekała gorąca grochówka, swojski smalec  i chleb oraz słodkie ciasta. Tegoroczny poczęstunek został przygotowany przez Klub Seniora z Borkowic, Stowarzyszenie  Kobiet Kreatywnych  ze Smagowa oraz ZSO w Borkowicach.  Można było również upiec sobie kiełbaskę na ognisku.

Organizatorami tegorocznej majówki byli: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Borkowicach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i  Promocji  Gminy Borkowice, Gminny Ośrodek Kultury w Borkowicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowicach,  Gminna Komisja Rozwiązywania problemów Alkoholowych w Borkowicach,  5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Emilii Plater oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Borkowicach.

 


  

Wizyta przedszkolaków w naszej bibliotece

 

            W ramach projektu „ Cała Polska Czyta Dzieciom ’’ 21 maja 2015 dzieci z Przedszkola Samorządowego w Ninkowie wraz z opiekunami, odwiedziły Gminna Bibliotekę Publiczną w Borkowicach. Przedszkolaki z wielka radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Pani dyrektor-Kinga Cholewa –zapoznała dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, księgozbiorem, opowiedziała, jak  stać się czytelnikiem oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Dzieci wysłuchały bajki z audiobooka pt. „Zakochany kundel” wzbogaconej prezentacja multimedialną. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które
z chęcią oglądały komentując oglądane obrazki.

            Po zakończonym spotkaniu w bibliotece dzieci przeszły do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów kl. VI i  III PSP w Borkowicach pt. „ W krainie książek ” oraz samodzielnie wykonały zakładkę do książki. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani dobrym słodkim upominkiem.Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i zakładką do książki otrzymaną na pamiątkę , ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty książek dla dzieci.

Mamy  nadzieje, że ta wizyta zainspiruje najmłodszych do sięgnięcia po książki pełne fascynujących przygód i czarów, a rodziców do zapisania swoich pociech do biblioteki i wspólnego rodzinnego czytania.

 


 

 


 

 
 


Odnowiona figurka

Bolęcin to urokliwa wioska położona wśród lasów. Jej nazwa pochodzi od staropolskiej nazwy Bolęta. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1364 r. Bolęcin jest rajem dla grzybiarzy i letników. Uroki tej wsi uwiecznił na sowich obrazach malarz Janusz Dziurawiec. Przechodzący przez wieś zielony szlak turystyczny doprowadzi nas na grzbiet pasemka Garbu Gielniowskiego- Krakową Górę, z której możemy podziwiać panoramę okolicy. Mieszkańcy Bolęcina corocznie w maju spotykają się na mszy polowej przy figurce Matki Bożej ufundowanej w 1932 r. przez rodzinę Plaskotów a poświęconej przez ks. Jana Wiśniewskiego. W tym roku figurka została odnowiona staraniem Pana Sylwestra Młodawskiego. Na postumencie figurki widoczny jest napis: Na cześć Niepokalanej Maryi Panny Fundatorzy Piotr i Józefa ze Skorupów Plaskoty w r. 1932. Poświęcił X.J.W.K.S.P.B. Mszę świętą odprawił ks. Damian Czubak. Uroczystość była okazją do spotkania mieszkańców wioski  z wójtem gminy Robertem Fidosem.

 


  

Uczczenie pamięci patrona szkoły

Uczniowie PSP im. Janusza Łąckiego w Borkowicach oraz harcerze z 5 Drużyny harcerskiej im. Emilii Plater uczcili pamięć patrona harcówki i szkoły kpt. Janusza Łąckiego. W spotkaniu przy dębie katyńskim Wójt Robert Fidos przypomniał sylwetkę ostatniego Wójta Gminy Borkowice w II Rzeczpospolitej, jego zasługi dla gminy oraz tragiczną śmierć w Katyniu. Uczniowie i harcerze złożyli pod dębem wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. W spotkaniu uczestniczyli dyr. szkoły Waldemar cichawa oraz podharcmistrz Marek Turek.

 
 

Bo tworzenie piękna radością jest

W dniu 26.04.2015r. Gminny Ośrodek Kultury w Borkowicach zaprosił mieszkańców naszej gminy  na spotkanie autorskie i wernisaż obrazów haftowanych.  Na tym spotkaniu autorka Pani Danuta Skalska  zaprezentowała ostatnio wydaną książkę - zbiór wierszy i opowiadań zatytułowany „ W korowodzie świateł i cieni”. Pani Danuta Skalska aktualnie współpracuje z grupą literacką „ Wiklina” w Skarżysku- Kamiennej, prowadzi koło literackie „Ozimina”, działające przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Przysusze oraz zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży w Domu Kultury w Przysusze i w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach. W swej twórczości akcentuje związek uczuciowy z małą ojczyzną, czerpiąc inspiracje z miejscowych legend oraz historii gminy i powiatu.

Autorką wernisażu jest Pani Gabriela Strzemecka z Ruszkowic. Obecna kolekcja jest owocem rocznej pracy Pani Gabrieli, której pomagają córka Justyna i wnuczka Maja. Tematy  wernisażu to: kwiaty, pejzaże , martwa natura i wizerunki świętych.                                            
 Po zakończonym spotkaniu przybyli goście zaproszeni zostali na poczęstunek. Mogli przyjrzeć się z bliska wystawionym obrazom, jak również porozmawiać z autorkami zaproszonymi na spotkanie.

 


Pierwszy sukces formacji Hey Girls

Taniec dla dzieci i młodzieży to aktywna forma spędzania wolnego czasu, ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe, a przede wszystkim wielka pasja i radość płynąca z wyjazdów i występów przed publicznością a także satysfakcja z nagród i wyróżnień. W dniu 25.04.2015r. dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia taneczne do Gminnego Ośrodka Kultury w Borkowicach wzięły udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Tańcz z Nami” w Radomiu. Formacja Hey Girls zaprezentowała piękny układ choreograficzny przygotowany przez instruktorkę Panią Dorotę Okólską – w kategorii hip hop i zajęła III miejsce. 

 

 

Sukcesy, sukcesy…

Zawodnicy z Międzyszkolnego Uczniowskiego Ludowego  Klubu Sportowego   PLATAN Borkowice w ostatnich dniach brali udział w następujących zawodach:

- 18 -19 kwietnia   w miejscowości Teresin odbyły się Międzynarodowe Zawody o Puchar Mazowsza Młodzików i Kadetów. Dominik Kłak w wadze 100 kg zajął  I miejsce zdobywając złoty medal

- 02 maja w Siedlcach odbył się Międzynarodowy Turniej  Kadetów. Zawodnicy zdobyli  miejsca:

Włodarczyk Filip – waga 54 kg – II miejsce – srebrny medal

Dominik Kłak – waga 100 kg III miejsce – brązowy medal

Bugajski Sebastian – waga 76 kg V miejsce

Drużynowo Platan Borkowice kwalifikuje się na VI miejscu.  Z obozu Kadetów Polski powrócił Mateusz Kłak, który został powołany przez Polski Związek Zapaśniczy na Turniej Międzynarodowy w Niemczech. Serdecznie gratulujemy! 

Tydzień Zdrowia i Profilaktyki w ZSO w Rzucowie

 

4 kwietnia 2015 r. uczniowie ZSO w Rzucowie uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym zorganizowanym z okazji obchodów Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki. Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali i przedstawili różne scenki promujące zdrowy styl życia. Zwrócono szczególną uwagę na zdrowe odżywianie i zgubny wpływ różnego rodzaju używek na młody organizm.

Uczniowie gimnazjum obejrzeli prezentację „Narkotyki – śmierć na raty”, wysłuchali krótkiej audycji „Z pamiętnika narkomana. Na zakończenie obejrzeli materiał filmowy pt. „Kolekcjonerzy mocnych wrażeń” dotyczący profilaktyki zażywania dopalaczy. Projekt przygotowały: Joanna Niewęgłowska nauczycielka przyrody i Małgorzata Tamioła pedagog szkolny.

 

Nowa droga w Rzucowie

 

Już w kwietniu br. została oddana do użytku zmodernizowana droga gminna Rzuców – Wola Kuraszowa. Zadanie pn.: ,, Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Rzucowie”  to kontynuacja – II etap rozpoczętej w 2013 przebudowy drogi. Zakres  wykonanych prac na odcinku 867,5 m polegał na położeniu warstwy ścieralnej z mieszanek mineralno-asfaltowych, utwardzeniu poboczy i zjazdów kruszywem łamanym oraz ustawieniu barier ochronnych. Wartość  inwestycji  wyniosła 192 900,38 złotych.

Gmina Borkowice złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dotację na w/w zadanie ze środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych na w/w zadanie. Wykonawcą prac była firma PRD w Starachowicach, która została wyłoniona w drodze przetargu.

 
 

Mamy do zaoferowania samochód Star 244

 

Dane pojazdu :

 

Samochód specjalny €“ pożarniczy marki Star 244

Rok produkcji 1981

Wymiana kabiny i zabudowy pożarniczej 1998r

Wymiana silnika 1995r  przebieg 15 tys.km

Autopompa, zbiornik na wodę 2,5 tys.l

Pojazd sprawny w podziale bojowym użytkowany przez OSP Rzuców

Cena : 12 tys. zł, Informacje dodatkowe : Urząd Gminy w Borkowicach, 

          ul. Ogrodowa 9, 26-422 Borkowice - Zdzisław Świerczyński tel. 48-675-7960 /w 106/.

         

 

 

 


 

Tablica poświęcona ofiarom katastrofy w Smoleńsku

    Uroczystości odbyły się w niedzielę w kościele parafialnym . Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, poseł Dariusz Bąk, europoseł Zbigniew Kuźmiuk, wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, starosta Powiatu Przysuskiego Marian Niemirski, wójt Borkowic Robert Fidos, Tomasz Zdral, Przewodniczący Rady Gminy w Borkowicach. Wśród zaproszonych gości był również Roman Wojcieszek, prezydent Skarżyska-Kamiennej w latach 2006-2014 oraz przedstawiciele komitetu organizującego zbiórkę publiczną: Marek Juda, Elżbieta Szcześniak i Marian Głuch.

Parlamentarzyści oraz starosta odsłonili tablicę, którą poświecił proboszcz parafii ksiądz Piotr Mucha. Następnie delegacje złożyły kwiaty, po czym wszyscy zebrani udali się na mszę świętą w intencji ofiar katastrofy oraz Ojczyzny. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniała Młodzieżowa Powiatowa Orkiestra Dęta Vox Cordium pod przewodnictwem Waldemara Cichawy.

W wystąpieniu wójt Borkowic Robert Fidos wspomniał, że ci, którzy zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem pragnęli tego dnia złożyć hołd ofiarom katyńskim, wśród których był także kapitan Janusz Łącki, wójt Borkowic w latach 1934-39, zamordowany przez sowieckie NKWD w Katyniu.

Konkurs wiedzy religijnej

 

Dnia 18.03.2015 w Wyższym Seminarium Duchowym W Radomiu odbył się diecezjalny finał Konkursu Wiedzy Religijnej dla Gimnazjalistów pt. ,,Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Wzięło w nim udział 1800 gimnazjalistów ze 100 szkół diecezji. Test zawierał 36 pytań. Uczestnicy przygotowując się do  konkursu korzystali ze skryptu. Drugie miejsce zajęła uczennica Publicznego Gimnazjum nr 2 w Rzucowie Magdalena Klink, uzyskując 65 punktów na 71 możliwych. Gratulacje!
Zawody tenisa w Rzucowie

W marcu w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzucowie odbyły się Powiatowe Zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych. Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn dziewcząt i 8 drużyn chłopców. Zawody przebiegały w bardzo emocjonującej, ale zarazem sportowej atmosferze. Zakończyły się dużym sukcesem gospodarzy zawodów. Zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców zwyciężyli uczniowie PG w Rzucowie.

Wyniki klasyfikacji dziewcząt:

I miesce – PG w Rzucowie ( Herka Aleksandra, Barwicka Żaklina)

II miejsce -  PG w Klwowie (Kośka Kinga, Szmigiel Karolina, Korycka Katarzyna)

III miejsce- PG w Rusinowie (Więzowska Izabela, Witkowska Nikola).

Wyniki klasyfikacji chłopców:

I miesce – PG w Rzucowie (Tamioła Tomasz, Pietras Marceli)

II miejsce -  PG w Rusinowie (Rogulski Mateusz, Sowiński Mateusz)

III miejsce - PG w Klwowie ( Kopaniewski Grzegorz, Sieczak Marcin, Pianka Michał)

Fundatorem nagród dla najlepszych drużyn był Zarząd Oddziału ZNP w Przysusze.

Po dwie drużyny dziewczęt i chłopców awansowało do rozgrywek międzypowiatowych, które odbędą się w najbliższym czasie w Głowaczowie.

GRATULUJEMY!!! ŻYCZYMY DALSZYCH SUKESÓW.


Zwycięscy w kategorii chłopców -  Marceli Pietras, Tomasz Tamioła oraz ich nauczyciel Paweł PlaskotaSukcesy MULKS ,, PLATAN”

W dniach 20-22 w miejscowości Włodawa odbyły się zawody o Puchar Polski Kadetów

w zapasach w stylu wolnym. Nasi zawodnicy  zdobyli trzy nominacje do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży:

- Kłak Mateusz – waga 85 kg – srebrny medal

- Kłak Dominik – waga 100 kg – srebrny medal

- Filip Włodarczyk – waga 15 kg – 7 miejsce

Poza ósemką był Bugajski Sebastian w wadze 69 kg.

Serdecznie gratulujemy. 

Spotkanie z okazji Dnia Kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury

W niedzielę 8 marca Gminny Ośrodek Kultury w Borkowicach zorganizował spotkanie dla wszystkich pań z okazji Dnia Kobiet.

Życzenia paniom złożyli  Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos oraz prowadzący program artystyczny:  Marcin Włodarczyk, Piotr Banasik, Michał Raczyński.

Panowie nie szczędzili paniom miłych słów okraszonych dobrym humorem.
Muzyczny nastrój imprezy zapewnili instruktorzy, którzy przygotowali dzieci i młodzież do występu. Program artystyczny składał się z piosenek i wierszy. Podczas przedstawienia uczestnicy mogli usłyszeć piosenki np:  „Damą być”, „Maleńka”, „Zawsze tam gdzie ty”. Po wysłuchaniu programu artystycznego zaproszono panie na kawę, herbatę i ciasto.
„Za zdrowie pań, za zdrowie szampana pijmy aż do dna panowie” śpiewał Edward Hulewicz. W takiej też atmosferze w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach zakończyła się muzyczna biesiada z okazji Dnia Kobiet.

 

 
 

Turniej wiedzy pożarniczej

Dnia 06.03.2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,, Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej, Publicznego Gimnazjum oraz z ZSR z Borkowic,  łącznie 17 uczniów. Opiekunami uczestników turnieju byli: Pan Zbigniew Banasik – nauczyciel w ZSO w Borkowicach oraz Sławomir Włodarczyk – nauczyciel w ZSR w Borkowicach.

Wyniki eliminacji wyglądają następująco:

Publiczna Szkoła Podstawowa

1.Adam Juźwik

2.Kamil Ślusarczyk

3. Patryk Wilczak

Publiczne Gimnazjum w Borkowicach

1.Robert Szymczyk

2.Kamil Gruchot

3.Kamil Ślusarczyk

Zespół Szkół Rolniczych w Borkowicach

1.Artur Kołaziński

2.Jarosław Dziakiewicz

3.Adam Sobczak

 

Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Borkowicach Tadeusz Bilski, Komendant Gminny OSP w Borkowicach Robert Siudek  oraz Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos wręczyli dyplomy oraz pamiątkowe nagrody. Osoby zakwalifikowane  wezmą udział w Ogólnopolskim Turnieju  Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym.

  

Sezon otwarty!

Dnia 28.II 2015 r. zawodnicy MULKS Platan Borkowice rozpoczęli sezon startowy od Otwartych Mistrzostw Śląska w grupie kadetów w Rudzie Śląskiej.

 Nasi zawodnicy spisali się rewelacyjne,  uzyskując  następujące wyniki:

- Waga 54 kg – Filip Włodarczyk zajął II - srebrny medal

- Waga 69 kg – Sebastian Bugajski zajął V miejsce

- Waga 85 kg Matusz Kłak  I miejsce – złoty medal

- Waga 100 kg Dominik Kłak – I miejsce – złoty medal

Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 06-08.03.2015 r. w miejscowości Targówek odbyły się I eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w stylu klasycznym, w którym udział wzięli zawodnicy z Międzyszkolnego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego ,, Platan”. Awans uzyskał Kłak Mateusz , zajmując w wadze 85 kg 7 miejsce w Polsce, Włodarczyk Filip – waga 50 kg, zajmując 11 miejsce oraz Kłak Dominik – waga 85 kg – 12 miejsce.

W dniach 6-7.03.3015 r. odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w stylu wolnym. Miejsce piąte  - waga 120 kg zajął Dutkiewicz Radosław.

 

 


 Sezon otwarty!

 

Dnia 28.II 2015 r. zawodnicy MULKS Platan Borkowice rozpoczęli sezon startowy od Otwartych Mistrzostw Śląska w grupie kadetów w Rudzie Śląskiej.

 Nasi zawodnicy spisali się rewelacyjne,  uzyskując  następujące wyniki:

- Waga 54 kg – Filip Włodarczyk zajął II - srebrny medal

- Waga 69 kg – Sebastian Bugajski zajął V miejsce

- Waga 85 kg Matusz Kłak  I miejsce – złoty medal

- Waga 100 kg Dominik Kłak – I miejsce – złoty medal

Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  

Wzory nowych dowodów
 

Turniej o Puchar Wójta rozegrany!

Dnia 15.02.2015 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Borkowicach odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Borkowice. W turnieju wzięło udział 5 drużyn z Gminy Borkowice: Radestów, Rzuców, Borkowice, Volley Borkowice oraz Rusinów.  Po raz kolejny I miejsce zajęła drużyna z Radestowa w składzie: Paweł Majewski, Michał Sokołowski, Kamil Sokołowski, Paweł Chylak, Adam Michałowski i Tomasz Dawid, II miejsce drużyna z Rzucowa, III z Borkowic, IV Volley Borkowice i V Rusinów.

Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos wręczył drużynom puchary, dyplomy oraz pamiątkowe nagrody.

  

Na podstawie Art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 234 poz. 1536  tekst jednolity) oraz Uchwały Rady Gminy Borkowice Nr XL/234/2014 z dnia 07-11-2014r. w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Borkowice z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2015 r.   

Wójt Gminy Borkowice  

ogłasza otwarty konkurs na realizację zadania publicznego w 2015 r. przez organizacje i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego  

 1. I.   Rodzaj zadania:

Zadanie 1

                  Organizacja treningów i rozgrywek piłki nożnej dla mieszkańców gminy.

    Zadanie 2

                  Prowadzenie i utrzymanie młodzieżowej sekcji w zapasach.

 1. II.                Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań w 2015 r.

Zadanie I - 60 000,00 zł                               Zadanie II -  22.500,00 zł

 1. III.             Zasady przyznawania dotacji.

Złożona oferta musi spełniać wymagania wyszczególnione w art. 14  ustawy  z 24.04.2003 r.  o działalności pożytku publicznego i wolontariacie   (Dz.U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536) oraz w  rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej (Dz.U. z 2011 r. Nr 6 poz. 25).            

Do oferty należy dołączyć:        

 • kopię statutu, potwierdzoną za zgodność
 • aktualny odpis z właściwego rejestru (ważny 3 m-ce)
 • sprawozdanie merytoryczne za rok 2014
 • sprawozdanie finansowe za rok 2014

Ze zgłoszonych ofert zostanie wybrana oferta najkorzystniejsza, w trybie  otwartego konkursu przeprowadzonego w oparciu o przepisy ustawy  o działalności pożytku publicznego  i wolontariacie. Uruchomienie środków na realizację zadania  nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wójtem Gminy a podmiotem,  którego oferta zostanie wybrana.

 1. IV.             Termin realizacji  zadania:

Zadanie I  - do 31.12.2015 r.

Zadanie II – do 31.12.2015 r.

 1. V.                Miejsce i termin składania ofert:

Oferty należy składać w zamkniętych kopertach, na których należy umieścić:

 • pełną nazwę oferenta oraz adres
 • tytuł zadania

w Urzędzie Gminy w Borkowicach ul. Ogrodowa 9 (sekretariat)

 do dnia 03-03-2015 r. do godz. 1530 .

Dodatkowych informacji udziela p. Anna Bojanowicz- tel. 48 675 79 60 wew. 111.

Wzór oferty określa Załącznik Nr 1 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia  2010 r.  (Dz.U. z 2011 nr 6 poz. 25). Wzór oferty w załączeniu.

 1. VI.             Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru ofert.
 • Otwarcie ofert konkursu nastąpi 04-03-2015 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy w Borkowicach, ul. Ogrodowa 9.
 • podstawowe kryteria stosowane przy rozpatrywaniu ofert określa art. 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
 1. VII.          Informacja o realizowanych w roku 2015 zadaniach publicznych.

W 2015 r. Gmina Borkowice przekazała na realizację zadań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej kwotę –  91,500  zł.

Formularz do pobrania ze strony BIP Urzędu w zakładce Do pobrania 

Człowiek XXI wieku

15.01.2015 r. w ZSO w Rzucowie odbył się VI Festiwal Sztuki Szkolnej.  Mottem przewodnim tegorocznego  spotkania był Człowiek XXI wieku. Artyści w piosenkach, scenkach kabaretowych, sztuce „Trędowaty bo nie kochany” opowiadali o nas, ludziach XXI wieku, istotach spragnionych miłości, ale także lubiących się wywyższać, chwalić, szybko zdobywać pieniądze, no i ostatnio podróżować. Młodzi aktorzy postawili sobie za cel wzruszyć i prowokować wiedzą do myślenia. Udało się. Było to prawdziwe katharsis w wykonaniu niepokornych nastolatków ze szkoły. Festiwalowe jury wybrało Artystów Roku. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znaleźli się: Sylwia Pietras, Wiktor Madej, Emilia Patyna, Małgorzata Noga, Agnieszka Głuch.

Impreza ta była również okazją do podsumowania ogólnopolskiej akcji UNICEF – „Wszystkie kolory świata”, mająca na celu kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na inne kultury oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. Szyjąc szmacianą lalkę, uczniowie włączyli się do programu na rzecz  pomocy innym dzieciom i poczynili starania by otrzymać Certyfikat  Społecznie Zaangażowanej Placówki.

Festiwalowe przesłanie podobał się także rodzicom, którzy mieli możliwość obejrzenia występu swoich pociech na zebraniu podsumowującym I semestr roku szkolnego 2014/2015.

 

OGŁOSZENIE 

 

W dniu 15.02.2015 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczych

w Borkowicach odbędzie się Gminny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Borkowice.  

Zgłoszenia drużyn należy kierować do Urzędu Gminy w Borkowicach pokój  nr 3 lub pod numer telefonu  48 675 79 60 wew.111 do dnia 11.02.2015 r.

W turnieju mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy Gminy Borkowice.

 

 

                                                                                                              WÓJT GMINY

                                                                                                                 /-/ Robert Fidos 


 

16 listopada 2014 r. mieszkańcy Gminy Borkowice wybrali nowe władze samorządowe. Wójtem gminy Borkowice został Robert Fidos, wybrany w I turze. Przewodniczącym Rady Gminy został Tomasz Zdral, wiceprzewodniczącymi Elżbieta Fronczak i Wojciech Wójcik. Przewodniczącym Komisji Gospodarczo-budżetowej został Mirosław Długosz. Członkami tej komisji są radni: Wójcik Wojciech, Brodecki Wojciech, Fronczak Alina i Plaskota Sławomir.Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Mieczysław Głuch. Członkami tej komisji są radni: Stando Wiesława, Świerczyński Tadeusz, Szcześniak Elżbieta oraz Włodarczyk Mirosław.Przewodniczącą Komisji Społecznej została Teresa Dąbrowska. Członkami komisji są radni: Bielawski Tomasz, Dumin Katarzyna, Najdzik Zbigniew i Tomasz Zdral. Funkcję sekretarza pełni Sławomir Tamioła a skarbnika Marlena Tarka. Zaświadczenia o wyborze wójta i radnych wręczyła przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Joanna Markiewicz.

 


 

KALENDARZ IMPREZ

I UROCZYSTOŚCI W GMINIE BORKOWICE W 2015 R.

Koncert Noworoczny – styczeń

Gminne Dyktando – styczeń

Gminny Turniej Tenisa Stołowego – luty

Gminny Turniej Piłki Siatkowej – luty

Spotkania z historią – 75 rocznica zbrodni katyńskiej – kwiecień

Turniej Piłki Nożnej – Orlik 2015 – maj

Majówka na Krakową Górę – maj

Gminny Dzień Dziecka – czerwiec

Gminny Dzień Strażaka  - 65 rocznica OSP Ninków – czerwiec

Jubileusz 650 – lecia Parafii Borkowice – czerwiec

Wakacyjny Festyn Rodzinny – lipiec

Turniej Piłki Nożnej 11-tek – sierpień

Festiwal Piosenki Dziecięcej – październik

Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej im. Janusza Łąckiego - listopad

  


 

 


 

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Borkowice!


Serdecznie dzi
ękuję za poparcie udzielone mi 16 listopada, w I turze wyborów samorządowych. Składam gorące podziękowania wszystkim, którzy oddali na mnie głos oraz pomagali mi i wspierali mnie podczas trudnej kampanii wyborczej. Państwa liczny udział w tych wyborach jest potwierdzeniem mojej wiary, że w naszej Gminie możliwe są zmiany na lepsze. Daliście mi Państwo siłę i wielki mandat zaufania. Dołożę wszelkich starań, aby moje obowiązki wykonywać  sumiennie i należycie, a danego mi zaufania nie zawieść. Obiecuję pracować najlepiej jak potrafię, by spełnić Państwa oczekiwania.
Wspieraj
ą mnie wspaniali, wybrani przez Państwa radni - ludzie, którym leży na sercu dobro naszej Gminy i jej mieszkańców. Oni   również postarają się nie zawieść Państwa oczekiwań. Czeka nas dużo ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.
Moim niedawnym konkurentom z ca
łego serca życzę dalszej aktywności w działaniach na rzecz naszej Gminy i jej mieszkańców.
Jeszcze raz bardzo dzi
ękuje za zaufanie i poparcie!

Robert Fidos

Wójt Gminy Borkowice

  

FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ IM. JANUSZA ŁĄCKIEGO

 

W dniu 8 listopada 2014r. odbył się już po raz dziewiąty Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej im. Janusza Łąckiego. Jest to cykliczna impreza kulturalna, której celem jest szerzenie piosenki harcerskiej, zuchowej i patriotycznej. Tegoroczny Festiwal jak co roku poświęcony był upamiętnieniu patrona miejscowej szkoły podstawowej Janusza Łąckiego ostatniego przedwojennego wójta gminy Borkowice, oficera Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. Organizatorami Festiwalu byli: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Borkowicach, Wójt Gminy Borkowice, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice, 5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Borkowic, Gminny Ośrodek Kultury w Borkowicach, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borkowicach. Licznie zgromadzoną publiczność przywitali Waldemar Cichawa – dyrektor ZSO w Borkowicach oraz Dorota Kwiecień – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice. Wśród zaproszonych gości był Starosta Powiatu Przysuskiego Marian Niemirski , który w kilku zdaniach podkreślił jak ważną rolę odgrywa postawa patriotyczna, która jest myślą przewodnią Festiwalu . Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos. Pierwszymi prezentującymi się młodymi artystami były dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Borkowicach, oraz 5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Emilii Plater ,, Zuchy: z Borkowic ,dostarczając niesamowitych wrażeń dla całej widowni, stając się „maskotką” Festiwalu. Następnie swoje umiejętności wokalne i instrumentalne zaprezentowali : Drużyna Harcerska z Rzucowa, 7 Drużyna Harcerska ,, Wybranieccy” z Chlewisk, Zespół wokalny ,, Borki” z PSP w Borkowicach, Zespół wokalny z Gminnego Ośrodka Kultury w Borkowicach, Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Orły” ze Starej Błotnicy, Drużyna Harcerska z Bukówna, Zespół wokalno- instrumentalny z ZSO w Borkowicach, 1 Drużyna Harcerska Ziemi Radzanowskiej im. ppor. Stanisława Pruszkowskiego pseudonim ,, Maciek”, 5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Borkowic. Wszyscy prezentujący się artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, wyróżnieni dyplomami i cennymi nagrodami. Festiwal uświetniony został koncertem Katarzyny Bochyńskiej – Wojdył , przy akompaniamencie: Urszuli Traczyk - skrzypce, Karola Sionka – instrumenty klawiszowe , oraz występem Kapeli Ludowej ,,CIEKOTY” . Festiwal dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, przeżyć i wielu wzruszeń. Panowała wspaniała atmosfera. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Opracowała:

Dorota Kwiecień

 

 

 


 

 
 

Kwesta na cmentarzu parafialnym

Już po oraz trzeci w dniach 1-2 listopada 2014 r. na cmentarzu parafialnym w Borkowicach odbyła się zbiórka publiczna pod hasłem ,, Ratujmy stare nagrobki ”, zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice. W tegoroczną zbiórkę włączyli się członkowie stowarzyszenia, harcerze, strażacy oraz ministranci. Dzięki zebranym pieniążkom w ciągu ostatnich dwóch lat udało się odnowić dwa nagrobki, tj: Ks. Jana. Wiśniewskiego oraz Ks. Mieczysława  Ośki i ks. Hieronima  Cieślakowskiego. W tym roku dzięki chojności osób odwiedzających cmentarz udało się zebrać kwotę 3 795,14 zł. Zebrana kwota będzie przeznaczona na odnowienie nagrobka powstańca styczniowego Antoniego Gaszyny. Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę oraz ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania.

 

  

Jubileusz 75-lecia istnienia placówki zakonnej w Borkowicach

 

Dzień 27 września 2014 r. był dla Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Borkowicach szczególnym czasem świętowania i radości z okazji obchodu 75-lecia istnienia placówki na tych terenach. Posługa Sióstr w borkowickiej parafii pw. Św. Krzyża rozpoczęła się w pierwszych, bardzo trudnych dla wszystkich dniach II wojny światowej i trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Borkowice to pierwsza placówka Zgromadzenia na terenach dzisiejszej Polski. Po wysiedleniu Sióstr z Kresów Wschodnich, dzięki otwartości  ks. Jana Wiśniewskiego i mieszkańców parafii siostry właśnie tutaj znalazły swój nowy dom  i rozpoczęły w Borkowicach swoją posługę troszcząc się o kościół, katechizację dzieci i młodzieży, pomagając miejscowej ludności, odwiedzając chorych oraz zakładając ochronkę dla dzieci. Do dzisiejszego dnia siostry wspierają rodziny w katolickim wychowaniu dzieci prowadząc przedszkole. Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył ks. Biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Uroczysta Msza poprzedzona została wspaniałym koncertem lokalnej Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Vox Cordium”. Liturgię Eucharystyczną uświetniła Schola zakonna Sióstr Benedyktynek Misjonarek „Benedicamus Domino”. Na zakończenie Mszy św. Przełożona Generalna Matka Martyna Wysocka podziękowała  Ks. Biskupowi Henrykowi Tomasikowi, Ks. Proboszczowi Markowi Lurzyńskiemu, wszystkim Kapłanom  i zgromadzonym gościom, dziękując szczególnie mieszkańcom parafii Borkowice za wieloletnią pomoc i wspieranie sióstr na przestrzeni tych 75 lat. Po Mszy Świętej w domu Sióstr, Pan wójt Robert Fidos  przedstawił historyczne tło obecności  Sióstr w Borkowicach, do wspomnień dołączyli się także zaproszeni Księża, pracujący na przestrzeni lat w parafii i goście.  W czasie jubileuszu można było oglądać przygotowaną wystawę zdjęć oraz opisów z codzienności życia i posługi Sióstr na ziemi borkowickiej na przełomie tych wszystkich lat, a także przepiękny album ze zdjęciami zebranymi od parafian. Za każdy dar serca i wszelkie wsparcie  duchowe i materialne w czasie tych 75 lat Siostry dziękują swoją modlitwą i dalszą posługą Bogu i ludziom.

  

Nowy plac w Rzucowie

W listopadzie 2014 został oddany do użytku zmodernizowany plac w Rzucowie przy ul. Armii Krajowej i Szkolnej. Wartość inwestycji to kwota 288 793,07 zł. Zadanie mogło być zrealizowane dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, który w 80 % dofinansowała zadanie w ramach działania 413 ,, Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju’’ w zakresie operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działania ,, Odnowa i Rozwój wsi” oraz środkom własnym gminy. Nowo zrewitalizowany  plac wyposażony  jest w ciąg pieszy,  enklawy wypoczynkowe z ławeczkami  i mostkami oraz chodnik z miejscami postojowymi. Zagospodarowane miejsce będzie służyło mieszkańcom wsi oraz pobliskich  miejscowości jako miejsce spotkań i odpoczynku.


Festiwal piosenki dziecięcej

W dniu 23 października 2014r.  w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach odbył się II Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej. Na scenie prezentowały się przedszkolaki oraz uczniowie klas O-VI szkół podstawowych. W czwartkowe popołudnie widownia zapełniła się rodzicami pragnącymi podziwiać swe małe pociechy, które bardzo przeżywały swoje występy. Najmłodsi  uczestnicy festiwalu liczyli sobie bowiem zaledwie po trzy latka. Swoje piosenkarskie umiejętności zaprezentowało ponad  60 wykonawców ze wszystkich placówek na terenie gminy Borkowice, które do występów zostały starannie przygotowane przez swoich opiekunów. Jury podzieliło nagrody między wszystkich uczestników.  Podziękowania, skromne prezenty oraz pamiątkowe dyplomy dla przedszkoli działających na terenie naszej gminy wręczył Wójt  Robert  Fidos oraz p. Dorota Kwiecień – kierownik GOPS w Borkowicach. Laureatami zostali: Kat. I  Przedszkole DUETY I miejsce: Kacper Kmita ,Bartek Przybysz z PS w Ninkowie, Kat .II  Kl. I –III DUETY I miejsce: Celina Kaźmierczyk , Aniela Kaźmierczyk z  GOK w Borkowicach, Kat. III Kl. IV – VI DUETY, I miejsce: Weronika Florczyk , Zosia Szczerek ze SP w Rzucowie, Kat . I Przedszkola SOLO, I miejsce: Marcelina Maciejczak z NPZSBM w Borkowicach, Kat. II Kl. I –III SOLO, I miejsce: Wiktoria Kaźmierczyk z  GOK w Borkowicach, Kat. III Kl. IV –VI SOLO, I miejsce : Marta Włodarczyk ze SP im. Janusza Łąckiego w Borkowicach, NAGRODA SPECJALNA OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH Dla Małgosi Nogi ze SP w Rzucowie, GRAND PRIX FESTIWALU, Dla Mai Świercz i Zuzi Płóciennik z oddziału przedszkolnego przy SP im. Janusza Łąckiego  w Borkowicach oraz Mateusza Wójcika i Wiktora Ślizaka z N PZ S B M w Borkowicach.

 

 


 

Święto Pieczonego Ziemniaka w Smagowie

Dnia 4.10. 2014 r. po raz drugi w miejscowości Smagów odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas spotkania było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbaski, degustacja potraw z ziemniaków takich jak: bliny, ziemniaki zapiekane oraz  domowe ciasteczka. Nie zabrakło również konkursów i zabaw dla uczestników spotkania. Święto zostało przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych ze Smagowa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borkowicach.

 

 

  

50 –lecie pożycia małżeńskiego

Dnia 16.10.2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach odbyło się spotkanie par małżeńskich z Gminy Borkowice, którzy obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości przywitali: kierownik USC p. Ewa Niewiadomska, Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos oraz przewodniczący Rady Gminy Tomasz Zdral. Dla Jubilatów przygotowany był występ artystyczny  uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej z Ruszkowic oraz poczęstunek. Wójt Gminy Borkowice wręczył parom medale przyznane przez Prezydenta RP oraz pamiątkowe książki.

Jubileusz obchodzili:

 1. Zofia i Stanisław Cieślikowie z Borkowice
 2. Zofia i Bronisław Gębscy z Borkowic
 3. Marianna i Lucjan Siudkowie z Ruszkowic
 4. Marianna i Jan Sobczakowie z Politowa
 5. Jadwiga i Walenty Świerczowie z Radestowa
 6. Jadwiga i Jan Włodarczykowie z Borkowic

  

Boisko Orlik  w Borkowicach

Dnia 05.10.2014 r. zostało oddane do użytku nowo powstałe boisko typu ,,Orlik” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Borkowicach. W uroczystości otwarcia boiska brali udział  mieszkańcy Gminy Borkowice, Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos, przewodniczący Rady Gminy Tomasz Zdral, Dyrektor ZSO w Borkowicach Waldemar Cichawa, Bogumił Ferensztajn oraz Mariusz Młynarczyk - zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim. Boisko o wymiarach 32mx60m posiada nawierzchnię syntetyczną typu ,, sztuczna trawa” oraz bramki do piłki nożnej wyposażone w siatki polipropylenowe. Wartość  inwestycji to kwota 489 600,00 zł. Zadanie mogło być zrealizowane dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 250 000,00 zł oraz środkom własnym Gminy. Poświęcenia boiska dokonał ks.  Marek Lurzyński, który życzył wszystkim korzystających z boiska  jak najmniej  kontuzji. Po krótkich przemówieniach i przecięciu symbolicznej wstęgi, wszyscy mogliśmy skosztować pysznej grochówki i kiełbaski oraz kibicować podczas pierwszego rozegranego meczu na nowym boisku.

 

 

 

  


Inwestycje  w gminie

We wrześniu na terenie Gminy Borkowice zostały oddane do użytku  dwie inwestycje. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Borkowicach polegało na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej znajdującej się wokół byłego ośrodka zdrowia w Borkowicach. Zadanie polegało na wykonaniu nawierzchni z płyt ażurowych i kostki brukowej, oświetleniu terenu, nasadzeniu drzew i krzewów, kwietników, gazonów oraz na wyposażeniu w ławki parkowe i kosze na śmieci. Wartość inwestycji to kwota 190 650,00 zł. Zadanie mogło być zrealizowane dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu, który w 80 % dofinansował zadanie oraz środkom własnym gminy.

Przy Szkole Podstawowej w Borkowicach powstało boisko sportowe  o nawierzchni syntetycznej typu ,, Orlik” o wymiarach 32mx60m. Na boisku zostały umiejscowione bramki do piłki nożnej młodzieżowe o wym. 5mx2m, które będą wyposażone w siatki polipropylenowe. Wartość inwestycji to kwota 489 600,00 zł. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki w wysokości 250 000,00 zł w ramach Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej. Obiekt przyszkolny będzie służył uczniom Szkoły Podstawowej, młodzieży pozaszkolnej oraz mieszkańcom gminy.


Zagospodarowana przestrzeń wokół byłego ośrodka zdrowia

 

Nowo  wybudowany ORLIKQuad dla strażaków

We wrześniu 2014 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowicach zakupiła pojazd pożarniczy typu Quad Polaris Sportsman 550X2. Wartość zadania to kwota 48 600,00 zł. Zadanie mogło być zrealizowane dzięki dotacji z WFOŚIGW w Warszawie, który dofinansował zadanie w wysokości 20 000,00 zł oraz środkom własnym OSP. Zakupiony pojazd przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy oraz możliwości bojowych jednostki OSP.Azbest odebrany

 

We wrześniu został odebrany azbest  zalegający na terenie Gminy Borkowice.  Płyty azbestowe odebrano od 17 właścicieli posesji, którzy wcześniej złożyli wniosek do Urzędu Gminy. Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu pn. ,,Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie Województwa Mazowieckiego, nazwa zadania: Likwidacja pokryć dachowych zawierających azbest na terenie Gminy Borkowice.  Wartość zadania to kwota 12 508,52 zł, która w 85% została sfinansowana w formie dotacji przez WFOŚiGW w Warszawie  oraz NFOŚiGW.

 Sukcesy RuszCovii

 

Udany start zanotowali występujący w radomskiej klasie „A” piłkarze RuszCovii Borkowice. Na inauguracje sezonu pokonali drużynę Zodiaka Sucha 4:3 następnie pechowo przegrali z Kraską Jasieniec 1:4 i drużyną z Potworowa 0:1. W dwóch następnych meczach  pokonali na wyjeździe KS Jastrząb 1:0 i na własnym boisku drużynę Sadownika Błędów 4:3. Bramki dla RuszCovii w tych meczach strzelali Michał Głuch - 7 bramek, Karol Ślęzak 2 bramki i Jerzy Włodarczyk - l.Klub RuszCovia – Borkowice  reprezentują zawodnicy z naszego regionu w składzie: Skuza Łukasz, Skuza Dawid, Krupa Jan, Włodarczyk Mariusz, Wiatkowski Mateusz, Ślęzak Karol, Bączek Tomasz, Włodarczyk Jerzy, Dąbrowski Dominik, Sikora Kamil, Głuch Michał, Zbroszczyk Krzysztof, Fidos Mateusz, Fidos Wiktor, Dulęba Piotr, Rokicki Jacek, Wojtunik Damian, Kapusta Przemysław. Również drużyna Młodzików U13 z Borkowic która występuje w radomskiej drugiej lidze dobrze zaczęła rozgrywki remisując z Orłem Wierzbica 1:1 wygrywając z Oronka Orońsko 3:1 i remisując z Szydłowianką Szydłowiec 5:5. Bramki dla naszej drużyny strzelali: Dominik Tarka - 2, Kamil Wojtunik - 2, Adam Juźwik 3, Aleksander  Bojanowicz - 1, Wiktor Rakowski - 1.Skład drużyny U13 : Patryk Wilczak, Miłosz Sobczak, Przemek Zdral, Maciek Sobieraj, Wiktor Rakowski, Kacper Niewiadomski, Adam Juźwik, Kamil Skuza, Kamil Wojtunik, Olek Bojanowicz, Dominik Tarka, Adam Węgrzynowski, Wiktor Kaprzyk, Patryk Płóciennik, Błażej Płóciennik, Mierzwa Filip, Ziembiński Bartłomiej.

 

Drużyna U13

Zajęcia w Przedszkolu Samorządowym

Nowy rok szkolny w Przedszkolu Samorządowym w Ninkowie rozpoczął się bardzo interesująco. Pierwsza impreza integrująca dzieci ze środowiskiem przedszkolnym miała charakter plenerowy. Święto Pieczonego Ziemniaka, to wspaniała okazja do stymulowania pozytywnych zachowań społecznych, interakcji i współpracy pomiędzy dziećmi. Podczas wielu aktywnych zabaw i pląsów przy ognisku, dzieci miały okazje wykazać się pomysłowością, twórczym działaniem oraz przełamywały barierę wstydu i onieśmielenia.  Wyśmienity smak upieczonego w ognisku ziemniaka podkreślił charakter imprezy. Innym rodzajem ciekawego zajęcia w przedszkolu było spotkanie z panią pielęgniarką. Dzieci miały okazję zapoznać się z charakterem pracy pielęgniarki oraz  poszerzyły swoje wiadomości na temat znaczenia codziennych nawyków higienicznych, rozmawiały na temat zdrowia i sposobach dbania o nie. Miały okazję także poznać przyrządy medyczne oraz urządzić ciekawy kącik do zabaw tematycznych.

Turniej na Orliku

W dniach 11-12.09.2014 r. w miejscowości Ninków na obiekcie sportowym Orlik, odbył  się Turniej o Puchar Premiera Donalda Tuska. Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych:

- 10-11 lat (rocznik 2003-2004) – chłopcy

-  12-13 lat ( rocznik 2001-2002) – chłopcy

W rozgrywkach wzięły udział cztery drużyny ze szkół: Wieniawa, Rzuców, Chlewiska i Borkowic. Wyniki rozgrywek wyglądają następująco:

- rocznik 2003-2004

I miejsce – Wieniawa

II miejsce – Borkowice

III miejsce – Rzuców

IV miejsce – Chlewiska

 - rocznik 2001-2002

I miejsce  - Wieniawa

II miejsce – Borkowice

III miejsce – Rzuców

IV miejsce – Chlewiska

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe opaski oraz dyplomy.

Drużyny, które zajęły I miejsca zakwalifikowały się do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w dniach 23-25.09.2014 r. w Radomiu. Wszystkim uczestnikom  dziękujemy za udział w turnieju a zwycięskim drużynom sukcesów podczas eliminacji wojewódzkich.
Uczestnicy turnieju


Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

 

Dnia 07.09.2014 r. już po raz XVI w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu odbyło się Święto Chleba. Podczas tej uroczystości  można było nie tylko popróbować pysznego chleba, ale również posłuchać kapeli ludowych oraz obejrzeć wystawę ,,śladami bogów i demonów według mitologii słowiańskiej”. Największą atrakcją podczas tegorocznego święta cieszył się konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy. Wieńce prezentowały się niezwykle okazale. Do konkursu przystąpiło 12 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń gminnych. Jako reprezentacja Gminy Borkowice w konkursie wzięły udział Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych ze Smagowa, które zajęły I miejsce.

Paniom  dziękujemy za trud włożony w przygotowanie wieńca i serdecznie gratulujemy.
  

Projekt ,, Moja Przyszłość”  

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rzucowie przystąpił do projektu pn. :

,, Moja Przyszłość – wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe”.  Wdrażaniem projektu zajmuje się Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych z terenu województwa mazowieckiego, poprzez rozszerzenie oferty edukacyjno-wychowawczej szkół o zajęcia pozalekcyjne. Młodzież klas 4-6 szkoły podstawowej będzie mogła wziąć udział w zajęciach z nauki języka obcego, zajęć z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz zajęć związanych z poradnictwem i doradztwem edukacyjno-zawodowym. W ramach projektu będzie zakupiony sprzęt edukacyjny a młodzież będzie mogła skorzystać z darmowych biletów do kina i teatru. Zajęcia zostaną przeprowadzone w dwóch okresach rozliczeniowych, tj. od września do grudnia 2014 oraz od stycznia do czerwca 2015 r. Wartość projektu to kwota ok. 23 000,00 zł.
Wakacje, wakacje……..

Jak co roku, dla wszystkich dzieci, które tegoroczne wakacje spędziły w domu, Gminny Ośrodek Kultury w Borkowicach  przygotował szeroką ofertę kulturalno-rozrywkową . W GOK-u odbywały się zajęcia plastyczne,  wycieczki,  gry i zabawy . Z pewnością każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Sierpień w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach był gorący.  Pierwszy tydzień zaczęliśmy od Festynu Rodzinnego organizowanego  cyklicznie przez naszą gminę. Podczas festynu można było spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez Klub Seniora oraz Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych ze Smagowa. Dla najmłodszych, największą atrakcją były dmuchane zjeżdżalnie  oraz place zabaw.  Całe rodziny brały udział w grach i konkursach z nagrodami. Po niedzielnym wypoczynku przyszedł czas na sprawdzenie swoich sił podczas zorganizowanego rajdu rowerowego do „Piekiełka” w Niekłaniu.  Dla większości uczestników, był to pierwszy rajd w życiu, podczas którego dzieci mogły  podziwiać walory krajobrazowe regionu.  Za wytrwałość, Wójt Gminy Borkowice uhonorował wszystkich uczestników upominkami.

7 sierpnia grupa dzieci pojechała do „Magicznych Ogrodów” w Trzciankach koło Janowca. Bliskie spotkanie z wróżkami, magicznymi ptakami, smokami, skrzatami, było wielkim przeżyciem. Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego na przejażdżkę kolejką do wąwozu lessowego, a później popłynęliśmy statkiem do Janowca. Pogoda i humory dopisywały wszystkim, wróciliśmy z plecakami pełnymi wrażeń.

11 sierpnia młodzież wyjechała na basen i kręgle w Przysusze. Dla miłośników zajęć plastycznych odbywały się zajęcia manualne z nagrodami. Wśród uczestników naszych zajęć pojawili się również następcy Pani Magdy Gessler, próbując swych sił w trudnej sztuce kulinarnej.

 


 


 


 

Wieniec dożynkowy

Dnia 15 sierpnia 2014 r. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych ze Smagowa jako reprezentacja Gminy Borkowice wzięły udział w dożynkach powiatowo-gminnych w Odrzywole. Wieniec dożynkowy wykonany przez Panie prezentował się niezwykle okazale. Pośród innych wieńców wyróżniał się nie tylko wielkością ale i kunsztem wykonania. Wieniec przedstawia  koronę uplecioną z tegorocznych zbóż i kwiatów, na której wzniesiony jest krzyż. W niesieniu tegorocznego wieńca pomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Borkowic. Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych we wrześniu będzie brało udział w  konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany przez Muzeum Wsi Radomskiej.

 

 

Reprezentacja dożynkowa Gminy Borkowice

 


 

Nowoczesne świetlice

Gmina Borkowice otrzymała dodatkowe środki finansowe z Ministerstwa Edukacji narodowej w kwocie 21 200,00 zł z rezerwy oświatowej subwencji ogólnej na wyposażenie świetlic szkolnych funkcjonujących przy Zespołach Szkół Ogólnokształcących  w Borkowicach i Rzucowie. Staraniem władz gminy zakupiono nowoczesne telewizory, monitory do komputerów, zestawy kina domowego  oraz konsole do gier X-box wraz z dodatkowym  wyposażeniem dla obydwu placówek opiekuńczych. Zamówiono też odpowiednie meble i komputery.  Po wakacyjnym  wypoczynku uczniowie będą mogli spędzić miło czas w świetlicach, oczekując na odwóz do domu.

 

 


 

Harcerze 5 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej  im. Emilii Plater z Borkowic/ Hufiec ZHP Przysucha/  oraz  7 Pożarniczej Drużyny Harcerskiej "Wybranieccy" z Chlewisk /Hufiec Radom Powiat/, wspólnie wzięli udział w zorganizowanym w dniach 16-30.07.2014r  obozie harcerskim w Białogórze.

Miejscowość ta,  położona  między Dębkami a Łebą jest miejscem o ciekawej historii. Zlokalizowany w nadmorskiej okolicy obóz Hufca ZHP Radom Powiat okazał się idealnym miejscem do wypoczynku:  15 minut przemarszu przez piękny las  i byliśmy nad brzegiem morza.  Czysta woda i plaża, na której każdy znalazł dużo wolnego miejsca do plażowania ,sprzyjały cudownej kąpieli słonecznej. W czasie trwania obozu mieliśmy wiele atrakcji,  do których należały między innymi : 2,5 godzinny spływ kajakowy wijącą się spokojnie i porośniętą trzciną rzeką Piaśnicą, zwiedzanie Muzeum Morskiego w Gdyni , ,,Daru Pomorza” , ORP ,,Błyskawica” oraz

udział w pokazie podniebnych akrobacji - Red Bull Air Race Gdynia 2014. Po raz pierwszy mieliśmy okazję poznać Paintball -2 godziny biegania po lesie ,czołgania się i strzelania w pozycji leżącej i stojącej -to naprawdę duża frajda. Aż wreszcie to , co dla harcerza najważniejsze – przyrzeczenie harcerskie nad brzegiem morza .Nocą przy blasku pochodni ,  siódemka  naszych harcerzy złożyła uroczyste ślubowanie i otrzymała krzyże harcerskie. Oczywiście uczestnicy ,którzy po raz pierwszy byli na obozie harcerskim zostali tradycyjnie ,,ochrzczeni”, na pamiątkę otrzymując  odpowiednie zaświadczenie. Dwa tygodnie minęły jak chwila . Czas powrotu też okazał się  atrakcją. Wracając mieliśmy okazję obejrzeć  na zamku krzyżackim w Malborku nocne przedstawienie, które przeniosło nas w czasy średniowiecza. Wróciliśmy  o 6 rano pewnie niewyspani, ale bardzo, bardzo  zadowoleni  i  z przeświadczeniem,  że za rok ..........znowu spotkamy się w Białogórze.

Podróż autokarem na obóz  współfinansowana była przez Urząd Gminy w Borkowicach,  za co harcerze składają jej podziękowania.

                                                                                                                                                        Czuwaj

                                                                                                                                                phm. Marek Turek

 

 


 

OGŁOSZENIE

 

Urząd Gminy w Borkowicach zaprasza drużyny do wzięcia udziału

w turnieju piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Borkowice w dniu 17.08.2014 r. (niedziela) na stadionie RuszCovii  w Ruszkowicach.

Zgłoszenia drużyn przyjmowane są do dnia 14.08.2014 r.

( czwartek) do godz. 12.00 pod numerem tel. 48 675 79 60 wew.111.

Początek turnieju o godz. 10.00.

 

                                                                                                                                                                                                                       Wójt Gminy

                                                                                                                                                                                                                /-/  Robert Fidos  

 

 


 

Wakacyjny Festyn Rodzinny 2014

W niedzielne, słoneczne popołudnie 03.08.2014  r. w Borkowicach odbył się Wakacyjny Festyn Rodzinny 2014. Festyn rozpoczął się występami dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury w Borkowicach  oraz ze Szkoły Podstawowej z Rzucowa.  Wśród zespołów występujących podczas festynu był kabaret Pigwa, który swoim charakterystycznym dowcipem bawił publiczność, zespół ludowy Mirowianki, zespół disco polo Expert, Verdis, zespół akordeonowy ze Szkoły Muzycznej w Ruszkowicach oraz zespół grający muzykę włoską Amaretto. Gwiazdą tegorocznego festynu był  zespół disco polo Akcent, który przyciągnął dużą ilość osób. Po występach zespołów mogliśmy obejrzeć pokaz sztucznych ogni i bawić się do północy przy muzyce Dj House. Podczas trwania festynu organizowane były liczne konkursy i zabawy,  w których mogły brać udział całe rodziny. Dzięki Paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych ze Smagowa, Klubowi Seniora z Borkowic oraz Paniom z Gminnego Ośrodka Kultury mogliśmy popróbować smacznych, innowacyjnych dań. Tegoroczny Festyn współfinansowany był w 80% ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz ze środków własnych Gminy. Ochotnicy z OSP z Borkowic, Ninkowa, Woli Kuraszowej i Rzucowa zabezpieczali rejon festynu pod względem bezpieczeństwa pożarowego i porządku publicznego.

 

 


 

Urodziny Jubilatki

W towarzystwie najbliższej rodziny oraz delegacji

z Urzędu Gminy Borkowice 02.08. 2014 r. Pani Stanisława Czarnecka z Borkowic obchodziła 101 urodziny. Jubilatka jest najstarszą mieszkanką Gminy Borkowice. Wójt Gminy Robert Fidos wręczył kwiaty  i słodycze oraz złożył serdeczne życzenia i gratulacje. Pani Stanisławie życzymy dalszych lat w zdrowiu i szczęściu rodzinnym.

 
 

Inwestycje w Borkowicach

Na terenie Gminy Borkowice w roku 2014 realizowany jest szereg inwestycji, mający na celu poprawę infrastruktury publicznej.

W lipcu została zrealizowana inwestycja pn.:  ,, Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Ruszkowicach”. Wykonawcą inwestycji była firma PRD Zaskórscy i Wspólnicy Sp. z o.o z  Gielniowa. Wartość inwestycji to kwota 259 717,82 zł brutto pochodząca ze środków własnych Gminy oraz dotacji ze środków związanych w wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych w wys. 95 000,00 zł . Do użytku zostały oddane trzy nowe place zabaw, w miejscowościach : Rudno, Wola Kuraszowa oraz Niska Jabłonica. Wartość tej inwestycji to kwota 60 000,00 zł pochodząca w całości ze środków własnych Gminy. Wykonawcą zadania była firma: P.P.H.U Expo – drew  z  Opoczna. W czerwcu ruszyły inwestycje w Rzucowie i Borkowicach. Rewitalizacja terenów zielonych w Rzucowie będzie polegała na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej z ciągiem  pieszym i miejscem do odpoczynku. Wartość inwestycji to kwota 284 793,07 zł. Zadanie mogło być zrealizowane dzięki dofinansowaniu w 80 %  z Urzędu Marszałkowskiego oraz środkom własnym Urzędu Gminy. Wykonawcą zadania jest firma P.P.H.U INSBUD Marek Sykuła  z Białobrzeg. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Borkowicach polegać będzie na zagospodarowaniu terenu wokół byłego ośrodka zdrowia z ławeczkami i enklawą zieleni. Wartość inwestycji to kwota 190 650,00 zł, pochodząca z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego oraz środków własnych gminy. Wykonawcą zadania jest firma P.U.H Interbud  Sp. z o.o, z  Radomia. W Politowie i Radestowie modernizowane jest oświetlenie uliczne. Wartość inwestycji to kwota 83 242,71 zł . Przy ZSO Borkowice rozpoczęła się budowa boiska do piłki nożnej typu Orlik. Wartość inwestycji to kwota  477 600,00 zł  przy dofinansowaniu Ministerstwa Sportu w kwocie 250 000,00 zł . Do Szkoły Muzycznej w Ruszkowicach zakupiono instrumenty na kwotę 28 000,00 zł. W budynku Ośrodka Zdrowia zainstalowano nowy piec CO oraz wykonano projekty remontów i adaptacji budynku. Wartość tych prac to 137 tys. zł. W Kochanowie przebudowana będzie kładka na rzece Jabłonicy za 15 tys. zł. W Zdonkowie wykonano betonowy przejazd przez rzekę za kwotę 12 000,00 tys. zł. Przygotowany jest projekt techniczny przebudowy ul. Cichej w Borkowicach. Do Rudna zakupiona zostanie wiata przystankowa. Trwają prace projektowe nad planowaną odbudową zbiornika wodnego w Ninkowie.

 

Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Borkowicach

 

   Plac zabaw

  Zmodernizowana droga w Ruszkowicach

 

 


 

 

Półmetek wakacji

Ostatni miesiąc był dla  Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Borkowicach bardzo pracowity. Lipiec rozpoczęliśmy od wyjazdu na basen i kręgle do Przysuchy. Strefa -  kibica to wspólne oglądanie XX finału Mistrzostw Świata Brazylia 2014. Kolejnym etapem naszych podróży były termy w  Mszczonowie. To niepowtarzalna okazja do znalezienia w jednym miejscu wszystkiego, co jest niezbędne do ochłody w upalne dni. Dzieci wraz z wychowawcami   przez trzy  godzinki korzystały  z uroków  pogody,  pluskając się w mszczonowskim obiekcie. Zjeżdżalnie, fontanny, trzy odkryte baseny , w tym osobny z brodzikiem dla dzieci, kolorowe dmuchane koła i materace – każdy znalazł coś dla siebie. Klub Kinomaniaka - to wspólne oglądanie filmów.

 Przed nami drugi miesiąc wakacji, gdzie na dzieci i młodzież z terenu gminy Borkowice czeka wiele atrakcji m.in. wyjazd do” Magicznych Ogrodów” – Janowca i Kazimierza Dolnego, rajd rowerowy do” Piekiełka” w Niekłaniu, oraz wyjazd do Krakowa i Łagiewnik. Ponadto przez cały czas dzieci i młodzież mogą skorzystać z gier, zarówno w Gminnym Ośrodku Kultury jak i w Bibliotece.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.


Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

 


 

 

Pierwsi absolwenci

W czerwcu br. Szkołę Muzyczną I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach ukończyło dwunastu uczniów. Absolwenci, to uczniowie klas instrumentów dętych. Klasa fletu Pani Pauliny Kruk:  Karolina Siwiec, Katarzyna Bykowska, Weronika Mandecka. Klasa saksofonu Pana Piotra Wysockiego: Klaudia Próchnicka, Alicja Sobczak, Albert Maj. Klasa tuby, sakshornu i puzonu Pana Karola Wójcickiego: Patryk Chwaliński, Paweł Wrzesień, Maksymilian Prus, Michał Chylak i Jakub Wrzesień. Klasa waltorni Pana Pawła Anyszka: Maciej Kacperski. Pierwsi absolwenci szkoły muzycznej reprezentowali wysoki poziom, co udowodnili na egzaminach  dyplomowych, gdzie pojawiły się oceny celujące. Warto nadmienić, iż uczniowie tej klasy zakończyli edukację w szkole o rok wcześniej. Była to grupa młodych muzyków, którzy kontakt z instrumentem mieli poprzez wcześniejsze uczestnictwo w zajęciach Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Vox Cordium z Przysuchy. Jeden z absolwentów Albert Maj zdał pomyślnie egzamin i został przyjęty do Szkoły Muzycznej II stopnia im. Oskara Kolberga w Radomiu. Szkoła Muzyczna w Ruszkowicach cieszy się coraz większym zainteresowaniem w lokalnym środowisku, co udowodniły egzaminy wstępne w czerwcu bieżącego roku. Chociaż bardzo trudno było się rozstać z tegorocznymi absolwentami, mamy nadzieję, iż osoby wchodzące w szeregi szkoły muzycznej , godnie zastąpią ich miejsce.

Absolwenci szkoły z dyr. Waldemarem Cichawą

Egzamin dyplomowy  - Albert Maj

 


 

 

 


 Zawody MULKS Platan Borkowice

Zapaśnicy z MULKS Platan Borkowice w dniach 6-8.06.2014 r. brali udział w Mistrzostwach Zrzeszenia LZS we Włodawie. Uczestnicy zawodów zajęli następujące miejsca:

Filip Włodarczyk waga 46 kg – brązowy medal

Mateusz Kłak waga 85 kg – brązowy medal

Dominik Kłak waga 100 kg – V miejsce

W klasyfikacji ogólnej MULKS drużynowo zajmuje V miejsce w Polsce.

W dniach 13-15.06.2014 r. zapaśnicy brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w stylu klasycznym  w Wałbrzychu. Nasi zawodnicy: Filip Włodarczyk – waga 46 kg i Radosław Dutkiewicz  - waga 85 kg uklasyfikowali się poza ósemką.

W klasyfikacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Platan Borkowice zajmuje 28 miejsce.

W dniach 27-29.06.2014 r. zapaśnicy brali również udział w XX Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach w stylu wolnym w Brzegu Dolnym. Zawodnicy zajęli następujące miejsca: Włodarczyk Filip waga – 46 kg miejsce 13, Kłak Dominik waga – 85 kg  miejsce 9, Kłak Dominik waga – 85 kg miejsce 10 oraz Dutkiewicz Radosław waga – 100 kg miejsce 2. MULKS Platan Borkowice w klasyfikacji klubowej zajmuje 14  miejsce. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy.

 


 
 

 SZKODY W UPRAWACH  ROLNYCH

W związku z kierowaniem do Urzędu Gminy w Borkowicach wielu pytań dotyczących szacowania szkód łowieckich, pragniemy Państwa poinformować, że koła łowieckie są zobowiązane do wynagrodzenia szkód, które zostały wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie i sarny bądź też przy wykonywaniu polowania. Na terenie gminy Borkowice działa 5 kół łowieckich.

- Koło Łowieckie„Spłonka”2, 26-110 Skarżysko-Kam, ul. Mickiewicza1/27.

- Koło Łowieckie”Dzik” Warszawa ,26-340 Drzewica, ul. Słoneczna 13.

- Koło Łowieckie”Szarak” Radom, 26-600 Radom, ul. Rolnicza 5.

- Koło Łowieckie”Dzik” Przysucha, 26-400 Przysucha ul. Targowa 71.

- Koło Łowieckie”Ostoja”, 26-6-600 Radom, ul. Olsztyńska 29/163.

Szkody powstałe na terenie działania kół prosimy zgłaszać pisemnie na wniosku na w/w adresy kół łowieckich. Szczegółowe procedury postępowania przy likwidacji szkód, granice obwodów łowieckich  oraz wzór wniosku zamieszczono na stronie -  BIP Gminy Borkowice w zakładce dla rolnika.

 
  

Inauguracja sali koncertowej

26 maja w Szkole Muzycznej im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach odbyła się inauguracja  sali koncertowej. Z tej okazji odbył się koncert w wykonaniu nauczycieli szkoły muzycznej. Uczniowie i zebrani goście mogli podziwiać kunszt muzyczny  w wykonaniu: Aureliusza Mendery – fortepian, Karola Sionka – akordeon, Pauliny Kruk – flet, Piotra Wysockiego – saksofon, Karola Wójcickiego – tuba, Pawła Anyszek – trąbka, Urszuli Adamczyk Rudzińskiej – fortepian. Sala koncertowa powstała z adaptacji dwóch pomieszczeń i posiada bardzo dobrą akustykę. Całkowity koszt inwestycji to 20 tyś. zł.  Słowa podziękowania należy skierować dla pracownika szkoły  Pawła Płóciennika za pracę włożoną w powstanie tej sali. Sala koncertowa będzie wykorzystywana nie tylko na koncerty ale również na audycje muzyczne i egzaminy dyplomowe.
Koncert w Wiedniu

W dniach 6-8.06.2014 r. uczniowie Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach oraz Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z  Przysuchy przebywali w stolicy Austrii Wiedniu. Zaproszeni przez polonię austriacką młodzi  muzycy wzięli  udział w koncercie solistów organizowanym przez wiedeńską szkołę  muzyczną. Obok kilkunastu występów uczniów z Austrii wystąpiło pięciu uczniów szkoły muzycznej z Ruszkowic: Karolina Pakosz- zagrała na saksofonie  Szkice Saksofonowe Stanisława Kisza, Oliwia Bykowska na klarnecie zagrała Reverie – Claude Debussy, Krystian Krzymieński na fortepianie – Koncert Fortepianowy  C-dur, G.J. Foglera, Patryk Chwaliński  - na saksofonie tenorowym  - Temat z wariacjami  A. J. Krumpfera, Karolina Siwiec na flecie – Allegro con brio – Pal Jordanyi. Po solistach przed polonią austriacką wystąpiła Pow. Mł. Orkiestra Dęta z Przysuchy. W sobotę uczestnicy wyjazdu zwiedzali Wiedeń. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Wiedeńska Sala Koncertowa w siedzibie Tow. Przyjaciół Muzyki, słynna z noworocznych koncertów,  transmitowanych na cały świat. W godzinach popołudniowych  mieli okazję korzystać z wielu atrakcji wiedeńskiego Wesołego Miasteczka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się karuzela o wysokości 118 metrów. W niedzielę 8  czerwca grupa zwiedzała Wzgórze Kahlenberg pod Wiedniem. Z  tego wzgórza w 1683 r. ruszyła polska husaria pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, ratując Wiedeń przed turecką armią. W kościele św. Józefa będącym Votum za zwycięstwa Jana III Sobieskiego  - Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra pod dyr.  W. Cichawy zagrała piękny koncert, który wzbudził zachwyt wśród uczestników mszy i zebranych turystów. Opiekunami wyjazdu  byli: Waldemar Cichawa – dyr. Szkoły Muzycznej, Aureliusz Mendera – nauczyciel Szkoły Muzycznej  i Robert Fidos  - Wójt Gminy Borkowice. Ze strony Polonii austriackiej grupą opiekowała się Jadwiga Zielińska – Padjas. Uczestnicy dziękują starostwu powiatowemu za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

 

Uczestnicy wyjazdu do Wiednia

 

Krystian Krzymieński i Aureliusz Mandera

 

  

Festyn rodzinny w Rzucowie

15 czerwca 2014r. w  Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rzucowie odbył się  I Festyn Rodzinny – Rzuców 2014.  Imprezę zorganizowali: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice.  Festyn  był doskonałą okazją do wspólnego spędzenia niedzielnego popołudnia. Rozpoczął się  Koncertem Talentów, w czasie którego uczniowie i ich rodziny zeprezentowali swe umiejętności i zdolności. Piosenka, taniec, recytacja pozwoliły przeżyć niezapomniane chwile – zachwytu, radości i wzruszenia. Pokaz rozpoczęli najmniejsi, ale  nie talentem! – przedszkolaki i uczniowie klas I-III, którzy zaprezentowali wiązankę tańców ludowych i piosenek, które wprowadziły zebranych w klimat nadchodzących wakacji. „ Familijnym rock and roll’em” Weronika Florczyk i Zosia Szczerek  zapoczątkowały wspólną zabawę. Zebrani mieli okazję wysłuchać „słów pełnych mocy i magii” – recytacji Małgosi Nogi i Sylwii Pietras, uczennic, które zdobyły wyróżnienia w etapie powiatowym tegorocznego Konkursu Recytatorskiego. Podziwiano także utalentowanych muzycznie i wokalnie uczniów: Mikołaja Dąbrowskiego, Agnieszkę Głuch, Joannę Dworak , Wiktorię Borkowską, Wiktorię Kaźmierczyk. Wielkimi brawami została nagrodzona za swój minirecital szkolna artystka – Małgosia Noga. Przepięknie zaprezentowali się tata i córka, czyli Marek i Joasia Dworakowie, którzy  zagrali przebój Beatlesów. Podobno najbardziej straconym dla człowieka jest dzień, w którym się  nie śmiał, zatem organizatorzy Festynu zadbali także o dobry humor zebranych. Gimnazjaliści zeprezentowali piosenki i 2 skecze kabaretowe pokazujące w krzywym zwierciadle naszą rzeczywistość. W drugiej części Festynu odbyły się: plastyczny konkurs malowania kredą i sportowa rywalizacja – towarzyski mecz piłki nożnej uczniowie kontra rodzice, klasowo- rodzinne wyścigi rzędów, rodzinny konkurs rzutów do kosza, mecz piłki siatkowej uczennice i uczniowie kontra rodzice. W „kąciku urody” mamy wykonywały dziewczynkom fantazyjne makijaże i fryzury.

Atrakcjami  Festynu  okazały się pokaz umiejętności strażackich OSP z Borkowic, przejażdżka wozem konnym, pompownice, zameczek i kuleczkowo. Po strawie duchowej i wyczynach sportowych można było odpocząć przy muzyce i … strawie dla ciała. W ofercie kulinarnej znalazły się np. swojskie jadło – chleb za smalcem, placek drożdżowy , pasztet z królika, kiełbaski z grilla, a dla gustujących w słodkościach – wata cukrowa, lody, ciasta i napoje. Organizatorów festynu wspomogli liczni sponsorzy : Stadnina Koni „ Fryszerka” ze Zbożennej, Hurtownia Wędlin i Drobiu „VICO” z Szydłowca, Piekarnia Sławomir Pakosz ze Zdonkowa, Masarnia Małgorzata i Piotr Kowalscy z Borkowic,  Wytwórnia Wód Gazowanych „DAN” z Szydłowca, Firma Handlowa „Ewa” z Rzucowa, Myjnia Samochodowa z Przysuchy, sklep „Lewiatan” z Szydłowca i Państwo Bożena i Janusz Kijakowie ze Smagowa. Uśmiechy na twarzach  licznie zgromadzonych – pomimo niezbyt sprzyjającej pogody – uczniów, rodziców, pracowników szkoły i gości nie tylko z Rzucowa, pozwalają sądzić, że I Rodzinny Festyn  - Rzuców 2014 nie będzie ostatnim. Może na trwałe wpisze się w kalendarz imprez?

 

 
 

 


 

Gminny Dzień Dziecka w Ninkowie

 

Gminny Dzień Dziecka - to święto najmłodszych mieszkańców Gminy Borkowice. Odbywa się ono we współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Borkowicach i Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. Pierwszego  czerwca plac przy Przedszkolu Samorządowym w Ninkowie zamienił się w wielki, kolorowy plac zabaw: wielkie dmuchane zabawki, atrakcyjne występy artystyczne – to tylko część z przygotowywanych atrakcji. Na scenie zaprezentowali się  również młodzi, utalentowani artyści z GOK, szkół i przedszkoli.

 Ogłoszenie

 

Wójt Gminy Borkowice zaprasza drużyny do wzięcia udziału w Wakacyjnej Lidze Piłki Nożnej, która odbędzie się dnia 22.06.2014 r. na obiekcie Orlik w Ninkowie. Drużyny należy zgłaszać do 18.06.2014 r. pod numerem telefonu: 503 920 993.

                                                      /-/ Robert Fidos

 

 


 

Dzień Mamy

 

Dnia 27.05.2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach obyły się uroczyste obchody Dnia Matki. Dzieci wystąpiły ze specjalnym programem artystycznym i złożyły życzenia wszystkim mamom.
Program artystyczny był bardzo urozmaicony. Swoje umiejętności zaprezentowały dzieci uczęszczające do GOK w Borkowicach na zajęcia artystyczne. Na zakończenie uroczystości dzieci i młodzież złożyli mamom życzenia, wręczyli laurki i miło wspólnie spędzili czas przy słodkim poczęstunku.

 

 


 

Ogólnopolski Festiwal Tańca i Młodzieży "Złote baletki"

W dniu 17.05 Zespół „Flesz” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca i Młodzieży "Złote baletki" w Opocznie, gdzie zajął III miejsce w kategorii Mini Formacje seniorzy HH. Serdecznie gratulujemy!

 


 

Sukcesy MULKS Platan- Borkowice

W dniach 16-18.05.2014 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się II Centralne Eliminacje do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach w stylu klasycznym. Zawodnicy z Międzyszkolnego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Platan  z Borkowic wzięli udział w zapasach i osiągnęli następujące wyniki:

waga – 100 kg  - Dutkiewicz Radosław zajął III miejsce – brązowy medal

waga – 85 kg – Kłak Mateusz zajął V miejsce

waga – 46 kg Włodarczyk Filip zajął V miejsce

Zawodnicy  uzyskali nominację do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży  w stylu klasycznym, która odbędzie się 13-15.06 br. w Wałbrzychu. Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

 

 


 


 

Muzyczna Majówka

Dnia 25.05.2014 r. w niedzielne, słoneczne popołudnie w Borkowicach odbyła się XII Muzyczna Majówka na Krakowej Górze. Majówka rozpoczęła się mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża w Borkowicach. Następnie wszyscy udali się na procesję na Krakową Górę modląc się i odśpiewując pieśni religijne. Na pielgrzymów czekał  poczęstunek, pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz występ Powiatowej Orkiestry Dętej Vox Cordium i kapeli ludowej. Dla najmłodszych zorganizowano konkursy tematyczne pod hasłem: Żyję zdrowo bez papierosów, alkoholu i używek.

Organizatorami tegorocznej Muzycznej Majówki byli: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Borkowicach, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borkowicach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice, Gminny Ośrodek Kultury  w Borkowicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowicach, ZSO w Borkowicach, 5 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet Kreatywnych ze Smagowa oraz Klub Seniora z Borkowic.

 

 

 

 


 


 

O G Ł O S Z E N I E

 

 

Gminny Zespół Oświaty w Borkowicach prosi wszystkich, którzy złożyli wnioski o przyznanie stypendium socjalnego, o dostarczanie rachunków potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne w kwocie 200 zł. na jednego ucznia.

Jednocześnie informujemy, że stypendium będzie przekazywane na wskazany numer konta bankowego, po przedłożeniu i zatwierdzeniu rachunków w terminie od 03 czerwca 2014 r. do 10 lipca 2014 r.

 

                                                                         Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty
                                                                       w Borkowicach

                                                                        Zofia Sobczak


 

 


 

Jubileusz 100-lecia  Szkoły Podstawowej w Borkowicach

 

22 maja 2014 roku Szkoła Podstawowa w Borkowicach obchodziła jubileusz 100-lecia. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przez biskupa Adama Odzimka. W uroczystej akademii uczestniczyli uczniowie, rodzice, emeryci, nauczyciele i władze samorządowe. Uczniowie przedstawili historię szkoły wcielając się w role  jej twórców i założycieli a więc  ks. Jana Wiśniewskiego, mieszkańców Borkowic, Marię i Stefana Dembińskich, wójta Janusza Łąckiego oraz żołnierzy okupantów hitlerowskich i sowieckich. Następnie zebrani wysłuchali koncertu uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej. Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Andrzej Łuczycki wręczył dyr. Waldemarowi Cichawie medal ,,PRO MASOVIA”- będący wyróżnieniem dla szkoły za wybitne zasługi na rzecz województwa mazowieckiego. Słowa gratulacji w imieniu starosty przysuskiego Mariana Niemirskiego złożył Jarosław Bednarski, podkreślając rolę szkoły dla środowiska na przestrzeni 100 lat. Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos podziękował za trud włożony w nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży byłym i obecnym pedagogom, dyrektorom oraz pracownikom szkoły. Poinformował, że w bieżącym roku Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 250 tys. zł  i wybuduje przy PSP w Borkowicach boisko typu ORLIK o wymiarach 60x30 m. W szkole realizowany jest projekt edukacyjny ,, Inwestujemy w młode pokolenie”, na który pozyskano 370 tys. z Europejskiego Funduszu Społecznego. Po zakończeniu akademii wszyscy mogli zwiedzać wystawę starych fotografii związanych z historią szkolnictwa w Borkowicach. Historia szkolnictwa w Borkowicach sięga czasów średniowiecznych kiedy to powstała szkółka parafialna. W 1591 roku kierownikiem szkoły jest Maciej  z Radoszyc. W 1612r. rektorem szkoły był Krzysztof. Szkółka ta istniejąca jeszcze w 1863r. w pobliżu kościoła uczyła zasad wiary świętej, a także czytania, pisania i rachunków. W trudnych realiach zaboru rosyjskiego prowadzono tajne nauczanie. W Borkowicach zajmowali się nauczaniem Jan Dziubiński, Franciszek Sionek i Antoni Bielas. Twórcą obecnie istniejącej szkoły był przybyły w grudniu 1913r. nowy proboszcz, znany historyk kościoła, bajkopisarz, zbieracz pamiątek narodowych ks. Jan Wiśniewski. Powstała w 1914r. szkoła ludowa była rozszerzeniem działalności utworzonej przy borkowickim pałacu ochronce,  w której nauczycielką była Maria Piątkowska z Warszawy. W 1915r. w wyniku działań frontowych pierwszej  wojny światowej, działalność szkoły została przerwana. Wojska rosyjskie wycofały się za Wisłę. Ich miejsce zajęły wojska austriackie. W 1916r. władze zaborcze wyraziły zgodę na organizację szkoły w Borkowicach. Szkołę urządzono w budynku Urzędu Gminy, a następnie w organistówce i dwóch wynajętych domach. Pierwszą nauczycielką była Eugenia Szenkówna. Następnie Ewa Grodnicka w 1917 r.  i Genowefa Jakubowska w 1919r. Od 14 X 1919r. pracę w szkole rozpoczął długoletni kierownik szkoły Marian Skrzynecki. 15 października 1917r. szkoła  i parafia obchodziły uroczyście setną rocznicę zgonu bohatera Naczelnika Państwa gen. Tadeusza Kościuszki. 11 listopada 1918r. Polska odzyskała niepodległość. Ziściły się marzenia i modlitwy kilku pokoleń Polaków. Po odzyskaniu niepodległości wprowadzono dekret o obowiązku szkolnym. W 1921r. w szkole było stu siedemdziesięciu pięciu uczniów i jeden nauczyciel. Rok później przekształconow szkołę dwuklasową. Obowiązki kierownika objął Marian Skrzynecki, a drugą siłą nauczycielską została  Aniela Burzyńska. Szkoła organizowała kursy wieczorowe dla dorosłych. W latach 1924-1934 nauczycielami w szkole byli:  Karol Unger, Bronisław Banaszkiewicz, Maria Boczkowska, Janina Szloserówna, Anna Toporkiewicz, Adam Kozina   i Stefan Kowalczewski. Religii uczyli ks. Jan Wiśniewski, ks. Jan Jagiełło,  ks. Wacław Kaszewski, ks. Jan Tołpa, ks. Władysław Burek i ks. Walenty Ślusarczyk.  Od 1931r. szkoła uzyskała status szkoły 3-klasowej. Warunki pracy i nauki były bardzo ciężkie. Większość dzieci przychodziła do szkoły boso. Mieszkańcy Borkowic, Radestowa i Zdunkowa opodatkowali się na rzecz budowy nowej szkoły, która miała powstać na placu obok Urzędu Gminy. Od końca lat dwudziestych  szkoła organizowała wycieczki. Środkami lokomocji były wozy drabiniaste. Na terenie szkoły działały organizacje: koło Ligi Ochrony Przyrody, koło PCK, drużyna harcerska i sklepik szkolny. W styczniu 1934 roku wójtem Gminy Borkowice wybrany został Janusz Łącki z Radestowa, którego głównym projektem miała być budowa siedmioklasowej szkoły powszechnej   w Borkowicach. 13 maja 1935r. dotarła do szkoły smutna wiadomość o śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie polskich szkół na rękawy ubrań nałożyli żałobne przepaski. W 1934r. na prośbę ks. Jana Wiśniewskiego Stefan  i Maria Dembińscy przekazali gminie działkę w centrum Borkowic na rzecz budowy szkoły. W 1935r. rozebrano budynek dawnej karczmy i rozpoczęto budowę nowej szkoły, której głównym promotorem był wójt Gminy Janusz Łącki. W 1936r. trwała budowa gmachu szkoły. Za zgodą ks. Jana Wiśniewskiego, przez pole plebańskie koło sadzawki przeprowadzono dreny odwadniające plac szkoły.  W 1938r. gmach nowej szkoły wystawionej z cegły był na tyle wykończony, że do sal na dole można już było wprowadzić niektóre oddziały.  W salach od zachodu umieszczono sklep Spółdzielni Plon. Lata 30-te to szybki rozwój kraju w tym polskich szkół. Działalność szkoły w Borkowicach wspierana była przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i utworzone  na plebanii przez ks. Jana Wiśniewskiego Muzeum Regionalne. 1 września 1939 roku Niemcy Hitlerowskie, a 17 września  Związek Radziecki napadły na Polskę. Zajęcia lekcyjne nie rozpoczęły się. 8 września do Borkowic wkroczyły wojska niemieckie, zajmując budynki pałacu Dembińskich oraz szkoły powszechnej. Rozpoczął się czas okupacji. Jesienią 1939 roku w kilku domach rozpoczęły się zajęcia lekcyjne. Okupanci zabronili nauczania : historii, geografii Polski i  literatury. Niszczyli mapy, globusy i książki.  Nie bacząc na zagrożenie życia, polscy nauczyciele rozpoczęli naukę na tajnych kompletach. Uczniowie z Borkowic uczestniczyli w tajnym nauczaniu prowadzonym przez: Mariana Skrzyneckiego, Mariana Christianiego, Jadwigę Wróblewską, Mariana Wróblewskiego i Juliana Ciosa.  W 1943 roku do Borkowic dotarła wiadomość, że wójt – porucznik Janusz Łącki przebywający w niewoli od 1939 roku - został zamordowany wiosną 1940 roku w Katyniu przez radzieckie NKWD. Radość z odzyskanej wolności w 1945 roku trwała krótko. Okazało się, że po okupacji hitlerowskiej nastąpił długi – bo aż do 1989 roku - okres dominacji radzieckiej w formie narzuconego ustroju komunistycznego W tym najtrudniejszym okresie czasów stalinowskich dyrektorem szkoły do 1954 roku jest Marian Skrzynecki, a w latach 1954-1984 Walenty Bolesław Adamczyk. Poza normalną pracą szkoły charakterystyczne dla tych czasów jest fałszowanie historii z lat 1918-1945. W szkole nie obchodzi się rocznic odzyskania niepodległości, rocznicy Konstytucji 3 Maja. Pod groźbą surowych kar nie wolno mówić o Katyniu. Polskie szkoły są zmuszone do czczenia rocznic wybuchu Rewolucji Październikowej  w Rosji. Komuniści likwidują naukę religii w szkole.

Mimo tych trudnych warunków kształcą się kolejne roczniki uczniów, pojawiają się w szkole telewizory, sprzęt audiowizualny, a w latach osiemdziesiątych wideo. W 1984 roku dyrektorem szkoły zostaje Henryk Zieliński. W tym okresie aktywnie działają borkowickie drużyny ZHP.  Szkoła wyposażona zostaje w centralne ogrzewanie i sanitariaty. W czerwcu 1989 roku Polska odzyskuje niepodległość.    

W warunkach wolnej Polski potrzebne były zmiany w prawie oświatowym. Ustawa o systemie oświaty wprowadzała nowy system edukacyjny. Do szkół wróciło nauczanie religii. W latach 1994-1999 dyrektorem szkoły był Robert Fidos. W 1996r. szkoła została przekazana gminie, dzięki czemu rozpoczęły się trwające kilka lat remonty. Powstała nowa kotłownia, budynek został ocieplony, wymieniono stolarkę okienną, zorganizowano szatnię. W 1999r. nastąpiły zmiany w systemie oświaty. Powołano 3 letnie gimnazja i 6 letnie szkoły podstawowe. W latach 1999-2002 dyrektorem szkoły była Halina Jóźwik. W związku z chorobą pani dyrektor obowiązki dyrektora szkoły w latach 2000-2002 pełniła Halina Półtorak. Dyrektorem gimnazjum  w latach 1999-2002 był Robert Fidos. W 2002r. po raz pierwszy uczniowie VI klasy i III gimnazjum pisali sprawdzian i egzamin. W 2000r. oddano do użytku salę gimnastyczną oraz pierwszą pracownię komputerową. Gmina otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej autobus szkolny- gimbus. W 2002r. Rada Gminy Borkowice podjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w skład, którego weszła szkoła podstawowa   i gimnazjum. Dyrektorem Zespołu w latach 2002-2010 był Robert Fidos. Po  wyborze dyrektora na stanowisko Wójta Gminy Borkowice, dyrektorem Zespołu Szkół - od grudnia 2010 roku - jest Waldemar Cichawa. Do ważniejszych wydarzeń z tych lat należy zaliczyć sukcesy uczniów w zawodach sportowych, konkursach przedmiotowych i olimpiadach. W 2007r. w szkole powstała Harcówka im. Janusza Łąckiego, a bibliotece szkolnej nadano imię ks. Jana Wiśniewskiego. W 2008r. szkoła podstawowa otrzymała sztandar i imię Janusza Łąckiego. Szkoła znana jest z organizowanych Festiwali Piosenki Harcerskiej  i Patriotycznej, zespołów muzycznych, działalności drużyn ZHP oraz dobrych wyników nauczania. W 2009 roku zorganizowano wyjazd do Katynia, by złożyć hołd patronowi szkoły. W 2011 roku Minister Kultury wyraził zgodę  na utworzenie Szkoły Muzycznej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wraz ze statutem szkoła muzyczna I stopnia z siedzibą  w Ruszkowicach otrzymała imię Oskara Kolberga. Kształci się w niej 93 uczniów  z 10 okolicznych gmin. Jest pierwszą w Polsce szkołą zorganizowaną  w środowisku wiejskim. Uczniowie kształcą się w następujących klasach: fortepianu, skrzypiec, saksofonu, akordeonu, perkusji, klarnetu, puzonu, fletu i  trąbki.

 

 

 


 


Gminny Dzień Strażaka

Dnia 18.05.2014 r. w Borkowicach odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka.

Strażacy Ochotnicy z czterech jednostek działających na terenie Gminy: Ninkowa, Rzucowa, Woli Kuraszowej i Borkowic ubrani w swoje mundury przemaszerowali do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Borkowicach, aby tam pomodlić się do św. Floriana- patrona strażaków o wytrwałość w ochotniczej służbie.

Założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Borkowicach oraz pierwszym jej prezesem był ówczesny proboszcz i kanonik Ks. Jan Wiśniewski zaś komendantem Straży Władysław Kot - miejscowy kowal. Straż wtedy posiadała beczkowóz, a środkiem lokomocji była furmanka konna. Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna posiada na wyposażeniu samochód ciężki  - Scania P-400 oraz nowo wybudowany budynek wielofunkcyjny, gdzie mieści się Dom Strażaka. Prezesem OSP w Borkowicach jest Marcin Ślizak zaś Skarbnikiem Mateusz Karbowniak.

Po uroczystej mszy świętej strażacy i zaproszeni goście udali się na wspólne ognisko.

 

 


 

GMINA BORKOWICE INWESTUJE W MŁODE POKOLENIE 

W dniu 6 marca 2014 r. Gmina Borkowice podpisała umowę z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych na dofinansowanie projektu konkursowego o wartości 370 131 zł. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów ze szkół wiejskich, napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym i gospodarczym. Projektem objęci są uczniowie klas IV-VI PSP i I-III PG w Borkowicach.  Projekt dla 132 uczniów będzie realizowany do czerwca 2015 r.

Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych i zainteresowań. Zajęcia z matematyki, fizyki, informatyki oraz języka angielskiego prowadzone są z użyciem nowoczesnych metod nauczania. W tym celu szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt: tablicę interaktywną, projektor, laptopy, programy multimedialne, mikroskopy, zestawy do elektroniki, praktyczne i wygodne bryły geometryczne, tablice współrzędnych oraz wiele innych pomocy dydaktycznych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia profilaktyczne w ramach programu prewencyjnego. Należą do nich kółka: modelarskie, foto – wideo oraz muzyczno-  wokalne. Do prowadzenia tych zajęć zakupiono: kamerę cyfrową, aparat fotograficzny i zestawy modelarskie. Dla uczniów ze zdiagnozowanymi potrzebami wsparcia logopedycznego i pedagogicznego prowadzone są zajęcia specjalistyczne: logopedia i terapia pedagogiczna. Do ćwiczeń logopedycznych zakupiony został komputer z bardzo nowoczesnym programem.

Nowością w naszej szkole jest wprowadzenie poradnictwa i doradztwa edukacyjno – zawodowego. W celu uatrakcyjnienia zajęć i pogłębiania zdobywanej wiedzy, projekt przewiduje przeprowadzenie dwóch cyklów wyjazdów edukacyjnych. Wszyscy uczniowie, którzy biorą udział w projekcie przynajmniej raz w roku szkolnym będą mogli skorzystać z wyjazdu do: Centrum Nauki Kopernik i ZOO, Teatru muzycznego Roma w Warszawie na spektakl dla młodzieży, w Góry Świętokrzyskie i do Kielc oraz do  Bełchatowa i Łodzi.

Projekt umożliwia korzystanie z zajęć wszystkim uczniom, nie tylko mieszkującym
w Borkowicach ale z całego obwodu szkoły, gdyż  w ramach otrzymanego dofinansowania możliwe jest uruchomienie dodatkowych odwozów dla uczniów z pozostałych miejscowości.  

 

 


 

 

X Dzień Dobrych Uczynków

W dniu 19 maja 2014 uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzucowie włączyli się w obchody X Dnia Dobrych Uczynków organizowanym we współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka.

Przypomnieli sobie jak wiele dobrego można uczynić dla ludzi, zwierząt i środowiska. Dzień 19 maja stał się dniem społecznych, bezinteresownych działań. Szkolna akcja odbyła się pod hasłem „Pomaganie daje radość”. Niesienie bezinteresownej pomocy stało się tematem dyskusji z uczniami na różnych lekcjach. Wykonano okolicznościową dekorację, która przypominała w jaki sposób można włączyć się do akcji. Uczniowie klasy V pod okiem nauczyciela przyrody sadzili kwiaty dobroci na szkolnym klombie.

Kształtowanie postawy wrażliwości na potrzeby innych jest bardzo ważnym zadaniem w procesie wychowania młodego człowieka.

 

 


 


 

 

 


Turniej piłki nożnej o Puchar Wójta

Dnia  04.05.2014 r. w miejscowości Ninków na boisku Orlik odbył się turniej w piłce nożnej o Puchar Wójta Gminy Borkowice. W turnieju udział wzięło udział łącznie 6 drużyn: Smagów, Ninków, Trójmiasto,  Rusinów, Borkowice oraz Junior Ninków. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna z Borkowice w składzie: Kamil Raczyński, Łukasz Skuza, Dawid Skuza, Jan Krupa, Marcin Plaskota, Patryk Gil, oraz Łukasz Sapieja. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Smagowa zaś trzecie z Ninkowa. Mecze sędziował P. Jacek Fidos. W imieniu Wójta Gminy Borkowice Roberta Fidosa zostały wręczone puchary oraz pamiątkowe dyplomy.

 

 

Uczestnicy Turnieju
 

OGŁOSZENIE 

 

 

Dnia  04.05.2014 r. na boisku Orlik w Ninkowie  odbędzie się Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Borkowice. 

Zgłoszenia drużyn należy kierować do Urzędu Gminy w Borkowicach pokój  nr 3 lub pod numerami telefonu  48 675 79 60 wew.111 i 503 920 993 do dnia 29.04.2014 r.

 

                                                                                                  WÓJT GMINY

                                                                                                 /-/ Robert Fidos 

 

 

 


 

II Gminny konkurs na najładniejszą pisankę wielkanocną rozstrzygnięty

Kolorowe nici, ozdobna koronka, wosk, farby, bibuła, serwetki, sznurek, plastelina, makaron, cekiny czy ryż  - malowane, wydzierane, wycinane, drapane - pomysłów na to, czym
i w jaki sposób przyozdobić wielkanocną pisankę jest mnóstwo. Wiedzą o tym doskonale laureaci naszego konkursu  na Najładniejszą Pisankę Wielkanocną, którego rozstrzygnięcie miało miejsce 11 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury
w Borkowicach. Na konkurs, który był skierowany  do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wysoki poziom prac, różnorodne techniki i wzory będące kontynuacją starych tradycji jak
i bardzo fantazyjne i nowoczesne metody zdobienia świadczą
 o dużej pomysłowości, wrażliwości i zaangażowaniu uczestników. Z pośród prac wyeksponowanych na wystawie  jury wybrało te, które zachwyciły nas kolorystyką, ciekawą techniką czy wielkanocnym motywem. Przy ocenie jury szczególną uwagę zwracało na samodzielność wykonania, umiejętność  operowania daną techniką i tak zwane ogólne wrażenie artystyczne. Zgodnie  z regulaminem jury oceniło prace, przyznając ogółem  8 wyróżnień w kategorii dzieci
i młodzieży. Wyróżniono: Amelię Sionek, Natalię Głuch, Julię Szymczyk, Anielę Kaźmierczyk, Łucję Próchnicką, Małgosię Kłosińską, Pawła Roszczyka, Macieja  Madziałę.
Wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy do oglądania wystawy do końca kwietnia br.

 

 

  

Sukcesy MULKS ,, Platan” Borkowice

Dnia 4-6 marca 2014 roku w Koronowie koło Bydgoszczy odbyły się zawody  w zapasach

o Puchar Polski w stylu wolnym . Zawodnicy MULKS uzyskali następujące wyniki:

Radosław Dutkiewicz zajął II miejsce – srebrny medal- waga  100 kg

Włodarczyk Filip- zajął VIII miejsce – waga 46 kg

obaj zawodnicy uzyskali awans  do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W dniach 29-30.03.2014 odbył się IX Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy o Puchar Mazowsza Młodzików w zapasach w stylu wolnym  Teresin – Kampinos.  Klasyfikacja indywidulana wyglądała następująco:

Mateusz  Kłak  – waga 85 kg – 1 miejsce

Dominik Kłak – waga 100 kg – 2 miejsce

Filip Włodarczyk  - waga 47 kg –  11 miejsce

Sebastian Bugajski – waga 66 kg  - 11 miejsce

Życzymy dalszych sukcesów w sportowej rywalizacji.

 

 

Na zdjęciu od lewej: Dominik Kłak, Mateusz Kłak  

Owocna współpraca

 

Dzięki owocnej współpracy z Sejmikiem Województwa Mazowieckiego Gmina  Borkowice mogła zrealizować w latach 2011-2013 szereg inwestycji, które poprawiły gminną infrastrukturę  oraz wpłynęły na rozwój poszczególnych sołectw. Urząd Marszałkowski dofinansował m.in. budowę sieci kanalizacyjnej

w Borkowicach - kwotą  2 mln zł, budowę dróg gminnych w Politowie, Borkowicach i Woli Kuraszowej - kwotą

150 tyś. zł. Współpraca w zakresie ochrony p-poż przyniosła dofinansowanie do zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego SCANIA w kwocie 80 tyś. zł oraz sprzętu dla czterech jednostek OSP w kwocie 47 tyś. zł. W latach  2011-2013 w Gminie Borkowice powstała nowoczesna baza sportowa w postaci nowych boisk i placów zabaw. Urząd Marszałkowski dofinansował kwotą 1,1 mln zł następujące zadania: budowa boiska  i placu zabaw  w Radestowie, modernizacja stadionu w Ruszkowicach, budowa boiska i skoczni w dal w Rzucowie, budowa kompleksu boisk  ORLIK 2012  i  placu zabaw w Ninkowie  oraz budowa boiska wielofunkcyjnego we wsi Rudno. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim  realizowane były również małe projekty, dzięki którym dofinansowywane są Wakacyjne Festyny Rodzinne a w 2013 roku ukazał się  przewodnik turystyczny po Gminie Borkowice. Również w 2014 roku współpraca  z Sejmikiem Województwa Mazowieckiego, na czele którego stoi Marszałek Adam Struzik pozwoli na dalszy rozwój naszej gminy. Do ważniejszych wspólnych inwestycji w bieżącym roku zaliczyć należy: zagospodarowanie placu  przy dawnym Ośrodku Zdrowia w Borkowicach, rewitalizacja terenów zielonych w Rzucowie przy ul. Armii Krajowej, modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Ruszkowicach oraz budowa boiska do piłki nożnej przy szkole w Borkowicach.

Gmina Borkowice liczy na dofinansowanie przez UM planowanych w 2014 inwestycji na poziomie 700 tyś. zł.

 

 

  

Tydzień Zdrowia i Profilaktyki w ZSO w Rzucowie

11 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rzucowie odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego z okazji Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki.

W ramach projektu odbyły się warsztaty RAPPEDAGOGIA pod hasłem „Lepiej zapobiegać niż leczyć” dla młodzieży gimnazjalnej autorstwa Dobromira Makowskiego, który zajęcia prowadził. Dobromir Makowski jest pedagogiem oraz animatorem projektów pedagogicznych z młodzieżą na ulicach. Przed laty, będąc wychowankiem Domu Dziecka  sam mierzył się z wieloma problemami. Obecnie jeżdżąc po Polsce dociera do wielu szkół, domów dziecka, domów poprawczych i zakładów karnych mówiąc do młodzieży  jak należy żyć i jakimi wartościami kierować się w życiu. W rytmie muzyki Hip-Hop przedstawił naszej młodzieży prawdziwą, oryginalną lekcję profilaktyki twierdząc, że  alkohol, dopalacze, narkotyki i łamanie prawa już dawno wyszły z mody i straciły sens. Zwrócił uwagę na szacunek wobec rodziców i osób starszych. Mamy nadzieję, iż to spotkanie skłoni młodych ludzi do refleksji nad własnym życiem, wielu zrozumie, że marzenia się spełniają i że warto pracować nad sobą, podejmować wysiłek każdego dnia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej jako podsumowanie tygodnia  zdrowia i profilaktyki przygotowali inscenizację pt. „ Zdrowo się odżywiam, jem owoce i warzywa” oraz plakaty na temat zdrowego odżywiania i higienicznego trybu życia. Nie zabrakło wierszy i piosenek o tematyce zdrowotnej. Uczniowie podziękowali pani pielęgniarce za opiekę medyczną. Na koniec odbyła się degustacja owoców i warzyw. Biorący udział w projekcie  obejrzeli  filmy  „Jak żyć zdrowo” oraz „Jak zapobiegać chorobom”. Projekt był realizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borkowicach.  

 

 

 

                                                                                                                 Pedagog szkolny Małgorzata Tamioła

 

 

Uczestnicy projektu

  

Poznajemy nasze sołectwa …………

 

Ruszkowice wieś znana już w 1308 roku. Kronikarz Jan Długosz w opisie parafii

Borkowice z XV wieku wymienia Ruszkowice Wielkie i Ruszkowice Małe.

W 1508r. Ruszkowice Wielkie i Rudno były własnością Andrzeja Modliszewskiego, zaś Ruszkowice Małe i Kawy Elżbiety z Ruszkowic. W XVII wieku w Ruszkowicach działała szabelnia. W 1797 roku we wsi było 36 domów i 162 mieszkańców, a w 1880 roku 38 domów drewnianych, 7 murowanych i 534 mieszkańców. W okresie międzywojennym folwark Ruszkowice należał do rodziny Dembińskich z Borkowic. We wsi była cegielnia dworska, gorzelnia, browar, młyn-wiatrak i karczma wybudowana w 1860r. Do dziś zachował się budynek dworu z początku XX wieku – murowany, parterowy z podcieniem, od frontu wspartym na słupkach. Dworek otaczają pozostałości parku z fragmentami alei grabowej i kasztanowej. Od 1918 do 2012 roku funkcjonowała tu szkoła podstawowa. W latach dwudziestych XX wieku powstała Ochotnicza Straż Ogniowa oraz Koło Rolnicze (1923r.), a w 1937r. Koło Gospodyń Wiejskich i Koło Rolnicze „Nowość”. W czasie II wojny światowej do aktywnych działaczy podziemia należał Julian Cios „Czajka” – kierownik szkoły powszechnej w Ruszkowicach. Pełniąc funkcję kwatermistrza podobwodu ZWZ- AK Borkowice „Bzura”, nadzorował magazyn z bronią, kierował sprawami gospodarczymi, prowadził kontrolę finansową i redagował informacje dla tajnej prasy.  Podczas wojny mieszkali w Ruszkowicach działacze podziemia, nauczyciele – Jadwiga  i Marian Wróblewscy. Marian Wróblewski „Mewa” był od 1943 roku komendantem placówki AK  Borkowice „Janina”. Jadwiga „Jawa” założyła w Borkowicach Wojskową Służbę Kobiet. Małżeństwo prowadziło w Ruszkowicach, lekcje tajnego nauczania oraz szkolenia dla sanitariuszy. W styczniu 1945r. ppor. „Mewa” został aresztowany przez hitlerowców. Po wojnie państwo Wróblewscy przyczynili się do wybudowania szkoły w Pawłowie.

 W walkach o Lwów w 1939 roku uczestniczył mieszkaniec Ruszkowic Walenty Pokora. Po II wojnie światowej w Ruszkowicach wybudowano świetlicę wiejską z garażem dla straży pożarnej. W 1994r. oddano do użytku nowy budynek szkoły podstawowej.

W pobliżu świetlicy znajduje się figura Matki Bożej. U stóp Maryi stoi orzeł polski. Na pomniku napisano:

 

                  „Królowo Korony Polskiej

                    Dźwignij Twój Naród z upadku

                    I prowadź nas do zbawienia

                              O niepokalana!

                    Maryjo, Dziewico, o Niepokalana

                    Cała dziś Polska krwią, łzami zalane

                    Żebrze: cierniowy zdejm wieniec z mej skroni

                               Włościanie wsi Ruszkowic

                                Ufni w opiekę Maryi

                                Najświętszej Matce

                                Wznoszą 1918 roku.

                    W czasie okropnej światowej wojny

                    Gdy się ważą losy naszego Narodu”

 

Po drugiej stronie widnieje napis:

                    Poświęcił X. Jan Wiśniewski

                    Kon. Katedry Sandomierskiej Proboszcz Borkowic

Idąc w kierunku Przysuchy, sto metrów od świetlicy, widzimy ogromny przydrożny głaz z osadzonym metalowym krzyżem. Na kamieniu odczytać można napis: POLSKA 1918-1928.

Fundacja ta powstała z inicjatywy ks. Jana Wiśniewskiego w 10 rocznicę odzyskania niepodległości. W 2011r. w budynku szkoły podstawowej utworzona została Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Oskara Kolberga. Młodzież i dzieci z powiatów przysuskiego i szydłowieckiego doskonalą swoje umiejętności muzyczne w klasach: fortepianu, skrzypiec, trąbki, saksofonu, tuby, perkusji, fletu, klarnetu i akordeonu. Od 1994r. w Ruszkowicach działa klub piłki nożnej Ruszcovia Borkowice, grający obecnie w lidze okręgowej.

W świetlicy wiejskiej zorganizowana została w 2013 roku Izba Pamięci poświęcona historii Ruszkowic. 

 

 

                                                                                                                      

 

 


Robert Fidos

 
Najserdeczniejsze życzenia zdrowych,

radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,

smacznego jajka, mokrego dyngusa,

a także  odpoczynku w rodzinnym gronie


życzą

          
                
Przewodniczący Rady Gminy                        Wójt Gminy    
                                
Tomasz Zdral                                       Robert Fidos


Borkowice, 14.04.2014r. 

 


 


Informacja o miejscach zagospodarowania odpadów komunalnych odebranych od mieszkańców gminy oraz
o osiągniętych poziomach odzysku i recyklingu w 2013 roku.

 

            Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 9 lit. b, c ustawy z dnia 13 września 19996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) informujemy o:
- miejscach zagospodarowania odpadów komunalnych,
- osiągniętych przez gminę Borkowice oraz podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w danym roku kalendarzowym wymaganych poziomach recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.

ROK 2013:


Od 1 lipca 2013 roku odbierane przez wybranego przez gminę wykonawcę –  PUK  ATK Recykling, Radom, ul. Chorzowska 3– zmieszane odpady komunalne oraz pozostałości
z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania przekazywane są do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) prowadzonej przez ZUOK Radkom, ul. Witosa 94,26-600 Radom .

 

 

Osiągnięte poziomy recyklingu przez gminę Borkowice w 2013 roku

Nazwa instytucji

Osiągnięty poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania [%]

Osiągnięty poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła [%]

Osiągnięty poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych [%]

Gmina Borkowice13,32%

(dopuszczalne max. 50%)

24,45%

(dopuszczalne min. 12%)

100 %

(dopuszczalne min. 36%)

Powyższe poziomy odzysku mieszczą się w granicach wymaganych przepisami prawa na dany rok kalendarzowy.

 

 


 

Turniej wiedzy pożarniczej w Borkowicach

Dnia 14.03.2014 r. w  Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,, Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach gminnych brali udział uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Borkowicach – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Borkowicach i Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkowicach oraz Zespół Szkół Rolniczych w Borkowicach.

Wyniki eliminacji wyglądają następująco:

Publiczne Gimnazjum w Borkowicach: 1. Kwintal Sebastian, 2. Szymczyk Robert,

3. Ślusarczyk Kamil, Publiczna Szkoła Podstawowa: 1. Jóźwik Adam, 2. Ślusarczyk Kamil

Zespół Szkół  Rolniczych: 1. Cieślik Jakub, 2. Mazur Karol, 3. Plaskota Martyna

Wójt Gminy Borkowice wręczył uczestnikom nagrody zaś skromny poczęstunek ufundowała OSP w Borkowicach

Powyższe osoby wezmą udział w Ogólnopolskim Turnieju  Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym.

 

Uczestnicy turnieju

 


 


 

Dzień Kobiet

 

9 marca 2014 r. o godz. 15.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Borkowicach  już po raz kolejny odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Z roku na rok cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem. Również i w tym roku "sala pękała w szwach". Na licznie przybyłe mieszkanki gminy czekały życzenia, które złożył Wójt Gminy Borkowice Robert Fidos. Mały poczęstunek umilały występy wokalne dzieci i młodzieży szkolącej się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach.

Organizatorami spotkania byli: Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna  – Klub Seniora.

 

 

 

  

Podsumowanie ferii 2014

Czas dwutygodniowego wypoczynku dobiegł końca. Ferie trwały od 17-28 lutego 2014r. Zakończyły się zorganizowane na czas ferii zimowych zajęcia prowadzone przez GOK i GBP w Borkowicach. Liczba uczestników świadczy o tym, że spotkania prowadzone były w ciekawy sposób, który zachęcał do odwiedzin w czasie kolejnych dni. Pełne energii dzieci z zapałem i dużym zaangażowaniem przystępowały do prac
i zadań proponowanych przez instruktorów. Każdego dnia na dzieci z naszej gminy czekało mnóstwo atrakcji. Zorganizowany był dla nich wyjazd do Multikina w Radomiu na film „Skubani”. Dzieci mogły też  wyszaleć się w centrum zabaw: Kaina Marzeń w Radomiu, jak również na lodowisku w Skarżysku –Kamiennej. Wyjazd ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Kolejną atrakcję były warsztaty kulinarne. To właśnie w czasie ich trwania uczestnicy przygotowali pyszne ciasteczka, mufinki i pizzę. Na zajęciach plastycznych ogłoszony został konkurs „Zima widziana oczami dziecka”.  Prace były wykonane techniką dowolną. Wystawę prac można oglądać w GOK-u. Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła konkurs głośnego czytania. Zwyciężyli :w gr. I Aniela Kaźmierczyk, w gr. II  Małgorzata Głowacka, w gr. III Paulina Wełpa.

27 lutego  odbyło się VII Gminne Borkowickie Dyktando o tytuł Mistrza Ortografii. Laureatami nagród zostali: Kacper Brodecki, Bartosz Chaberski, Olga Włodarczyk oraz w kategorii dla dorosłych pani Anna Maroszek. Fundatorem nagród był Wójt  Gminy Borkowice Robert Fidos. Ostatni piątek ferii zimowych zbiegł się z końcem karnawału. 28 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się bal przebierańców dla dzieci. Po dwóch tygodniach czynnie spędzonego czasu przyszła pora na powrót do szkolnych ławek. Dziękujemy wszystkim za liczny udział w zajęciach i wyjazdach przygotowanych w ramach ferii przez GOK i GBP w Borkowicach. Wszystkim laureatom bardzo gratulujemy i zapraszamy za rok.

Laureaci Gminnego Dyktanda

 

Uczestnicy balu przebierańcówGminny Turniej Piłki Siatkowej

Dnia 23.02.2014 r. w Zespole Szkół  Rolniczych  w Borkowicach odbył się Gminny Turniej w piłce siatkowej  o puchar Wójta Gminy Borkowice.

W turnieju wzięło udział 5 drużyn z terenu Gminy Borkowice: Trójmiasto (Rudno, Wymysłów, Bolęcin), Borkowice Voley, drużyny z Radestowa, Rusinowa i Zdonkowa. Drużyny rozegrały mecze tzw. ,, każdy z każdym”. Podczas meczy panowała atmosfera zdrowej rywalizacji. Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna z Radestowa w składzie: Paweł Majewski, Michał Górnicki, Andrzej Tokarski, Chylak Paweł, Kamil Sokołowski, Michał Sokołowski i Adam Michałowski, II – Borkowice Voley, III Trójmiasto, IV Rusinów i V Zdonków. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i skromne nagrody wręczone przez organizatora turnieju Wójta Gminy Borkowice Roberta Fidosa. Zawodnicy oraz kibice podczas rozgrywanych meczów mogli posilić się pyszną grochówką.

Drużynom gratulujemy i  życzymy sukcesów w przyszłym roku. 

Turniej Tenisa Stołowego w Rzucowie

 

W dniu 2 lutego 2014 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzucowie odbył się II Turniej o Puchar Wójta Gminy Borkowice w Tenisie Stołowym. Rozgrywki odbywały się w grupie kobiet i mężczyzn. Turniej kobiet rozegrany został w kategorii open, natomiast mężczyźni zmagali się w dwóch kategoriach wiekowych:

- do lat 17 (tj. szkoła podstawowa i gimnazjum), - 18 lat i starsi.

Udział w zawodach cieszył się dużym zainteresowaniem. Łącznie w turnieju wzięło udział 40 zawodniczek i zawodników. Za pierwsze trzy miejsca w poszczególnych kategoriach zawodnicy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Borkowicach. Nagrody wręczali Wójt Gminy Borkowice pod patronatem którego odbywały się zawody oraz gospodyni turnieju pani dyrektor ZSO w Rzucowie Agnieszka Powideł. Turniej przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego w ZSO w Rzucowie pani Marzena Dąbrowska i pan Paweł Plaskota. WYNIKI ZAWODÓW:

Kobiety:
1.Herka Klaudia,
2. Skuza Weronika,
3.Herka Aleksandra.
Mężczyźni:

Kategoria do lat 17:
1. Pietras Marceli,
2. Pawlikowski Kamil,
3. Szewczyk Konrad

Kategoria 18 lat i starsi:
1. Tamioła Grzegorz,
2. Tamioła Tomasz,
3. Tamioła Damian.

Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów.


 

Koncert w dwusetną rocznicę urodzin Oskara Kolberga

16 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej w Ruszkowicach uczcili koncertem dwusetną rocznicę urodzin patrona szkoły Oskara Kolberga. Oskar Kolberg urodził  się 22 lutego 1814 r. w Przysusze. Był synem Juliusza i Karoliny z domu Marcoeur. Główną dziedziną jego działalności była etnografia. Jest autorem monumentalnego dzieła : „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Za życia Kolberg wydał 33 tomy Ludu. Po 1945 roku wydano 86 tomów dzieł Kolberga – reprinty wydań XIX – wiecznych oraz suplementy, korespondencje i indeksy. Oskar Kolberg zmarł 3 czerwca

1890 roku w Krakowie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Muzeum jego imienia znajduje się w Pałacu Dembińskich w Przysusze. Oskar Kolberg był również folklorystą i kompozytorem. Na jego twórczość kompozytorską składały się: obrazki sceniczne, kompozycje fortepianowe, etiudy i opery.

Uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności utwory wykonane indywidualnie na fortepianie, ksylofonie, trąbce, saksofonie, flecie oraz w zespołach  instrumentów dętych drewnianych i instrumentów dętych  blaszanych. Po raz pierwszy wystąpił zespół akordeonowy. Akordeoniści pod kierunkiem Pana Karola Sionka zaprezentowali Polkę fińską, Walc z baletu Maskarada i Gościnny - oberek.  

 

Etiuda a-moll w wykonaniu Kamili Duchnik

 


 

OGŁOSZENIE 

 

W dniu 23.02.2014 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczych w Borkowicach odbędzie się Gminny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Borkowice.  

Zgłoszenia drużyn należy kierować do Urzędu Gminy w Borkowicach pokój  nr 3 lub pod numer telefonu  48 675 79 60 wew.111 do dnia 20.02.2014 r.

W turnieju mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy Gminy Borkowice.

 

                                                                                                                                                                                    WÓJT GMINY

                                                                                                                                                                                   /-/ Robert Fidos 

 Na podstawie Art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 234 poz. 1536  tekst jednolity) oraz Uchwały Rady Gminy Borkowice Nr XXIX/171/2013  z dnia 27-11-2013r. w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Borkowice z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 r.

Wójt Gminy Borkowice

  ogłasza otwarty konkurs na realizację zadania publicznego w 2014 r. przez organizacje i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego

 1. I.                   Rodzaj zadania:

Zadanie 1

                  Organizacja treningów i rozgrywek piłki nożnej dla mieszkańców gminy.

                  Zadanie 2

                  Prowadzenie i utrzymanie młodzieżowej sekcji w zapasach.

 1. II.                Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań w 2014 r.

Zadanie I - 80 000,00 zł                               Zadanie II -  30.000 zł

 1. III.             Zasady przyznawania dotacji.

Złożona oferta musi spełniać wymagania wyszczególnione w art. 14  ustawy  z 24.04.2003r.  o działalności pożytku publicznego i wolontariacie   (Dz.U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536) oraz w  rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej (Dz.U. z 2011 r. Nr 6 poz. 25).            

Do oferty należy dołączyć:        

 • kopię statutu, potwierdzoną za zgodność
 • aktualny odpis z właściwego rejestru (ważny 3 m-ce)
 • sprawozdanie merytoryczne za rok 2013
 • sprawozdanie finansowe za rok 2013

Ze zgłoszonych ofert zostanie wybrana oferta najkorzystniejsza, w trybie  otwartego konkursu przeprowadzonego w oparciu o przepisy ustawy  o działalności pożytku publicznego  i wolontariacie. Uruchomienie środków na realizację zadania  nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wójtem Gminy a podmiotem,  którego oferta zostanie wybrana.

 1. IV.             Termin realizacji  zadania:

 Zadanie I  - do 31.12.2014 r.

 Zadanie II - do 31.12.2014 r.

 1. V.                Miejsce i termin składania ofert:

Oferty należy składać w zamkniętych kopertach, na których należy umieścić:

 • pełną nazwę oferenta oraz adres
 • tytuł zadania

w Urzędzie Gminy w Borkowicach ul. Ogrodowa 9 (sekretariat)

 do dnia 28-02-2014 r. do godz. 1530 .

Dodatkowych informacji udziela p. Anna Bojanowicz- tel. 0 48 675 79 60 wew. 111.

Wzór oferty określa Załącznik Nr 1 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia  2010 r.  (Dz.U. z   2011 nr 6 poz. 25).

 1. VI.             Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru ofert.
 • Otwarcie ofert konkursu nastąpi 03-03-2014 r. o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy w Borkowicach, ul. Ogrodowa 9.
 • podstawowe kryteria stosowane przy rozpatrywaniu ofert określa art. 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
 1. VII.          Informacja o realizowanych w roku 2014 zadaniach publicznych.

W 2014 r. Gmina Borkowice przekazała na realizację zadań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej kwotę –  125 920,00  zł.

 

 


 

Inwestycje w 2014 roku

Gmina Borkowice przeznaczy na zadania inwestycyjne w 2014 roku 1,6 mln złotych, z czego 50% to środki własne a kolejne 50% to środki, które gmina zamierza pozyskać z funduszy UE. Główne zadania inwestycyjne to:

 • Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Ośrodka Zdrowia w Borkowicach
 • Rewitalizacja terenów zielonych przy ul. AK w Rzucowie
 • Modernizacja drogi gminnej (ul. Wesoła) w Ruszkowicach
 • Modernizacja oświetlenia drogowego w miejscowościach Politów i Radestów
 • Budowa boiska do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej w Borkowicach
 • Budowa placów zabaw w Rudnie, Niskiej Jabłonicy i Woli Kuraszowej
 • Odbudowa istniejącego zbiornika wodnego we wsi Ninków
 • Wykonanie przejazdu przez rzekę w Zdonkowie
 • Zakup instrumentów do Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach
 • Adaptacja budynku Ośrodka Zdrowia w Borkowicach
 • Przebudowa kładki na rzece we wsi Kochanów
 • Projekt techniczny przebudowy ul. Cichej w Borkowicach
 • Zakup wiaty przystankowej do wsi Rudno oraz działki pod budowę świetlicy w Zdonkowie
 • remonty dróg gminnych w Smagowie i Bolęcinie
 • Powiat przysuski zamierza zmodernizować 1650 m drogi powiatowej na odcinku Wymysłów – Janów 

 


 


 

KALENDARZ IMPREZ W 2014 R.

 

Miesiąc

Nazwa imprezy

I STYCZEŃ

Gminny turniej tenisa stołowego w Rzucowie

 

Koncert kolęd w Borkowicach

 

Spotkanie z autorem przewodnika turystycznego Gminy Borkowice

II LUTY

Gminny turniej piłki siatkowej w Borkowicach

 

Gminne Dyktando

 

Koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej w 200-tną rocznicę urodzin Oskara Kolberga

III MARZEC

Dzień Kobiet w GOK w Borkowicach

 

Spotkanie z historią- Borkowickie kościoły

IV KWIECIEŃ

Wystawa wielkanocnych ozdób

 

Konkurs na pisankę wielkanocną - warsztaty dla dzieci

V MAJ

Turniej piłki nożnej – ORLIK 2014

 

Obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej w Borkowicach

 

Muzyczna Majówka na Krakowej Górze

 

Dzień Matki w GOK w Borkowicach

VI CZERWIEC

Gminny Dzień Dziecka - ,,Piknik Rodzinny”

VII LIPIEC

Liga Orlika- każda sobota i niedziela miesiąca

VIII SIERPIEŃ

Wakacyjny Festyn Rodzinny

 

Gminny turniej piłki nożnej na stadionie w Ruszkowicach

IX WRZESIEŃ

Uroczystość poświęcenia odnowionego nagrobka 

ks. H. Cieślakowskiego i ks. M. Ośki

X PAŹDZIERNIK

Festiwal Muzyczny ,, Impresje Kolbergowskie”

 

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

 

Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej

XI LISTOPAD

Zbiórka publiczna ,, Ratujmy stare nagrobki ”

 

Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej im. Janusza Łąckiego

XII GRUDZIEŃ

Wyjazd do Krakowa po Betlejemskie Światełko Pokoju

 

Pożegnanie roku – pokaz ogni sztucznych

 

 

 


 


 

Jasełka w Rzucowie

6 stycznia 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzucowie wystawili w kościele parafialnym jasełka. W misterium  o Dzieciątku, Maryi, Józefie i Trzech Królach, którzy oddali pokłon Bogu, pojawiły się również inne postacie  - baśniowej dziewczynki z zapałkami i dzieci litujących się nad losem ubogiej, zmarzniętej sieroty.

Przedstawienie pozwoliło  ( wielu zgromadzonym ! ) pełniej przeżyć ten piękny czas Świąt Bożego Narodzenia. Skłoniło do refleksji nad współczesnym człowiekiem i jego miejscem nie tylko przy Nowonarodzonym, ale także przy bliźnim – ubogim, potrzebującym, samotnym.

 

 

Uczestnicy jasełek

 


 


 

Zakończenie Roku Ks. Jana Wiśniewskiego

10 stycznia 2013 r. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyło się spotkanie poświęcone 70- tej rocznicy śmierci ks. Jana Wiśniewskiego, będące podsumowaniem działań w 2013 roku poświęconych tej wybitnej postaci. Ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943) był proboszczem parafii Borkowice w latach 1913-43, kanonikiem kapituły sandomierskiej a także literatem, historykiem, społecznikiem, zbieraczem muzealnym, kolekcjonerem i poetą. W parafii Borkowice prowadził działalność duszpasterską, regionalną i społeczną. Z piórem i zeszytem wędrował po parafiach, rozmawiał z ludźmi, notował legendy, przysłowia, zagadki oraz zbierał pamiątki minionych czasów. Przyczynił się do powstania dziesięciu szkół, biblioteki, spółdzielni, trzech jednostek straży oraz nowej parafii w Ruskim Brodzie. Ksiądz Jan Wiśniewski był też założycielem muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Radomiu, obecnie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. W grudniu 1913 część swoich zbiorów muzealnych przekazał Radomskiemu. Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Ta darowizna przyczyniła się do powstania muzeum w Radomiu. Dzięki jego bogatym zbiorom mogły powstać także muzea w Sandomierzu i Wąchocku. Ksiądz. Jan Wiśniewski zmarł 7 czerwca 1943 roku w Borkowicach i został pochowany na miejscowym cmentarzu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gminy Borkowice, młodzież gimnazjum w Borkowicach wraz z nauczycielami oraz uczniowie nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Oskara Kolberga w Ruszkowicach. Drugą grupę słuchaczy stanowiły dzieci ze szkoły podstawowej w Solcu. Wykład ”Ksiądz Jan Wiśniewski– życie i dzieło” wygłosiła Małgorzata Szot – Wróblewska, nauczycielka i regionalistka, która od lat do wielu lat zbiera materiały, pamiątki i utwory księdza Jana Wiśniewskiego. O 100 - leciu przekazania zbiorów przez księdza Jana Wiśniewskiego radomskiemu muzeum mówiła Małgorzata Mordzińska z Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Z kolei Robert Fidos, wójt gminy Borowice, historyk i regionalista, przypomniał najważniejsze wydarzenia obchodzonego w roku 2013 w Borkowicach roku księdza Jana Wiśniewskiego. Podkreślił wybitną rolę jaką ksiądz Wiśniewski odegrał na rzecz wychowania młodego pokolenia. Na zakończenie spotkania z koncertem wystąpili uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Oskara Kolberga w Ruszkowicach. Szkoła powstała w 2011 roku i jest pierwszą szkołą artystyczną w powiecie przysuskim, która wpisuje się w ideę księdza Wiśniewskiego dawania szansy rozwoju i edukacji artystycznej dla dzieci z małych miejscowości. Dyr. szkoły jest mgr Waldemar Cichawa. Po koncercie goście zwiedzili prezentowaną w radomskim muzeum wystawę ”Sarmacki skarb. Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu 1613- 1763”.

 

 

Na zdjęciu: Aleksandra Strzałkowska grająca na klarnecie.


 


 

Rodzinne kolędowanie w Borkowicach

12.01.2014 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Borkowicach odbył się koncert kolęd przygotowany przez uczniów ze Szkoły Muzycznej w Ruszkowicach. Maluchy oraz młodzież zaśpiewali i odegrali kolędy przypominając nam miniony okres świąteczny.

Talent bywa dziedziczny – tę prawidłowość potwierdził koncert, jaki odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach dnia 19.01.2014 r. W Sali Kameralnej wystąpili wychowankowie Gminnego Ośrodka Kultury  wraz z rodzinami . Celem koncertów było pokazanie że muzyka łączy pokolenia.

 

 

 


 

 

 


 

Spotkanie opłatkowe w Rzucowie

Dnia 30.12 2013 r. w świetlicy wiejskiej w Rzucowie odbyło się spotkanie opłatkowe z inicjatywy radnej Gminy Borkowice Pani Teresy Dąbrowskiej. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział przedstawiciele katolickiej organizacji charytatywnej CARITAS , proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Rzucowie Wojciech Tyburcy oraz dzieci z tutejszej miejscowości. Po odczytaniu fragmentu z Pisma Świętego oraz po odśpiewaniu kolęd wszyscy złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. W atmosferze Świąt Bożego Narodzenia  oraz pięknie ubranej choince uczestnicy spotkania zasiedli do wieczerzy wigilijnej. W imieniu św. Mikołaja z rąk przedstawicieli Caritasu wszystkie dzieci otrzymały skromne prezenty.


 
Przedświąteczny czas w przedszkolu

 

Grudzień w Samorządowym Przedszkolu w Ninkowie, to czas obfitujący w różnorodne formy zajęć wprowadzających w nastrój świąteczny. W tym roku dzieci ze starszej grupy wraz z wychowawczynią malowały ręcznie figurki bożonarodzeniowe.
Aniołki, gwiazdki, Mikołaje -  dzięki sprawnym rączkom dzieci przybierały rozmaite barwy, kolory, odcienie. Przygotowane  w ten sposób ozdoby zostały wystawione w mini przedszkolnym kiermaszu. Pieniążki zdobyte w ten sposób zasiliły wspólny cel, jakim jest wiosenna wycieczka. Wysiłek dzieci został także dostrzeżony przez Św. Mikołaja, który po wspólnych pląsach, zabawach, popisach, obdarował dzieci pięknymi upominkami.
Uradowane dzieci życzą wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 


LInk do strony przedszkola:http://www.przedszkole-ninkow.cba.pl/

 

 


 

Sędzia Anna Maria Wesołowska w Borkowicach

 ,,Profilaktyka a ryzykowne zachowania młodzieży, nowe zagrożenia  a odpowiedzialność placówek oświatowych i rodziców”

– pod takim hasłem odbył się w poniedziałek 02 grudnia 2013 roku wykład  z udziałem

Sędzi Anny Marii Wesołowskiej posiadającej 32 letni staż pracy  w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi, znanej z programu emitowanego na antenie telewizji TVN.

Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Borkowicach zorganizowano  z inicjatywy Wójta Gminy Borkowice Roberta Fidosa, oraz Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Doroty Kwiecień.  Spotkanie przyciągnęło wiele osób. Wzięli w nim udział gimnazjaliści z ZSO Borkowicach i Rzucowa, uczniowie ZSR w Borkowicach, dyrektorzy szkół, nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele policji, stowarzyszeń oraz liczna grupa mieszkańców. Sędzia mówiła między innymi o nowych zagrożeniach jakie czyhają na młodzież we współczesnym świecie-cyberprzemocy, przemocy rówieśniczej, zbyt wczesnej inicjacji seksualnej. Szczególną uwagę zwróciła na sprawy związane z przestępczością młodocianych i ich odpowiedzialnością za czyny karalne. Pani Sędzia podawała przykłady spraw sądowych dotyczących nastolatków, wyroków które w nich zapadły, oraz ich wpływu na dalsze życie młodego człowieka. Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali wykładu, zadawali pytania dotyczące spraw sądowych jakie prowadziła, a także problemów z jakimi młodzież się spotyka w szkole i poza nią. Zwróciła uwagę na problem przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie, nie zabrakło też informacji o procedurze Niebieskiej Karty. Pani sędzia mówiła również o szczególnie ważnym w naszym życiu elemencie, jakim jest rozmowa   i wspólne spędzanie czasu wolnego z własnymi dziećmi. Podkreśliła, że to od osób dorosłych: rodziców, nauczycieli i całego społeczeństwa zależy, czy młodych ludzi na ławie oskarżonych będzie przybywać czy ubywać.

Spotkanie z Panią sędzią przebiegało w bardzo miłej atmosferze i było niezwykle interesujące.

 

Opracowała:

Dorota Kwiecień

Uczestnicy spotkania


 Sukces tancerek z Gminnego Ośrodka Kultury w Borkowicach

17 listopada 2013 r. w Górze Kalwarii odbył się VII Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych "Taneczne Pejzaże"- Konkurs Solówek i Duetów. Gminny Ośrodek Kultury prezentował się w różnych kategoriach wiekowych. Po wielogodzinnych zmaganiach tancerki powróciły z  medalami i dyplomami.

Laureatki: w kategorii Solo 12-15 lat Monika Dworak zajęła  I miejsce, w kategorii Duety 16-20 lat Dominika Barwicka i Kinga Włodarczyk zdobyły II miejsce, w kategorii Mini Formacji 16-20 lat Zespół Flesz zajął II miejsce. Uczestniczkom turnieju gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
PLUSZOWY  MIŚ W BIBLIOTECE

27 listopada Gminna Biblioteka  Publiczna w Borkowicach obchodziła "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Ulubiona i najmilsza zabawka wszystkich dzieci ma już 111 lat. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowano spotkanie najmłodszych uczniów naszej gminy z zaproszonymi gośćmi. Podczas imprezy dzieci odwiedzili wyjątkowi goście - Kubuś Puchatek i Tygrysek, którzy zabawiali uczestników imprezy. Wraz z nimi przyjechały dwie znane dzieciom myszki Miki i Mini. W trakcie misiowej imprezy można było obejrzeć wystawę prac konkursowych pt. „Miś z ukochanej bajki”. Do biblioteki wpłynęło 140 prac wykonanych różną techniką. Jury wybrało 18 prac które zostały wyróżnione i nagrodzone pluszowym misiem.

 


 

Festiwal piosenki harcerskiej i patriotycznej im. Janusza Łąckiego

W dniu 9 listopada 2013r. odbył się już po raz ósmy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej im. Janusza Łąckiego.

Jest to cykliczna impreza kulturalna, której celem jest szerzenie piosenki harcerskiej, zuchowej i patriotycznej. Tegoroczny Festiwal jak co roku, poświęcony był upamiętnieniu patrona miejscowej szkoły podstawowej Janusza Łąckiego, ostatniego przedwojennego wójta gminy Borkowice, oficera Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu w 1940 roku. Licznie zgromadzoną publiczność przywitała P. Dorota Kwiecień – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice oraz P. Waldemar Cichawa – dyrektor ZSO w Borkowicach. W tegorocznym festiwalu brało udział 14 zespołów: Zespół Sansara działający przy GOK Borkowice, Zespół wokalny GOK Borkowice przygotowany przez P. Mariusz Motyla, Celina Kaźmierczyk – GOK Borkowice, Małgorzata Noga – GOK Borkowice, 2GZ Polne Kwiaty z Rusinowa, 9 DH z Potworowa, Duet Wokalny ZSO Wieniawa, 3 Grunwaldzka DH z Rusinowa, Zespół wokalny Forte z ZSO z Rzucowa, 5 WDH z Borkowic, DH z Błotnicy, 18 DSH z Potworowa, 7 DH z Chlewisk oraz 1 DH im. Obrońców Ziemi Radzanowskiej z Rogolina. Druhowie zaprezentowali pieśni harcerskie i patriotyczne. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami, wyróżnieni dyplomami i cennymi nagrodami. Festiwal uświetniony został występem  Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zespół z UMCS jest najstarszym studenckim zespołem reprezentacyjnym. Założył go dyrektor senior Stanisław Leszczyński. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest magister Lech Leszczyński – starszy wykładowca UMCS. Dziewczęta i chłopcy z UMSC-u ubrani w przepiękne ludowe stroje odśpiewali, odtańczyli oraz zagrali piękne pieśni dostarczając niesamowitych wrażeń.  Panowała wspaniała atmosfera. Organizatorami Festiwalu byli: ZSO w Borkowicach, Wójt Gminy Borkowice, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice, Lokalna Grupa Działania „Na Piaskowcu”. Współorganizatorzy Festiwalu to: Piąta Wielopoziomowa Drużyna Harcerska z Borkowic, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borkowicach. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada uczczone zostało  mszą świętą za Ojczyznę z udziałem władz oraz mieszkańców gminy. Złożono wiązanki z biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem poświęconym pamięci mieszkańców gminy walczących i poległych za Ojczyznę.

 

Piąta Wielopoziomowa Drużyna  Harcerska z Borkowic

 

Zespół Ludowy z UMCS w Lublinie

 

 


 


 

Nowe place zabaw

W listopadzie tego roku zostały oddane do użytku dwa nowe palce zabaw dla dzieci w miejscowości Zdonków i Politów. Place zabaw wyposażone są w huśtawkę pojedynczą (huśtawka kubełkowa), huśtawkę podwójną, zestaw rekreacyjny jednowieżowy ze zjeżdżalnią, huśtawkę sprężynową, huśtawkę dwuosobową – ważkę, tablice informacyjne oraz ławki.  Wartość tej inwestycji to kwota 45 774,00 złotych pochodząca ze środków własnych Urzędu Gminy. Place zabaw to doskonałe miejsce dla dzieci, które będą mogły spędzić kreatywnie czas oraz rozwijać swoje zdolności interpersonalne. 

 


 

Plac zabaw w Politowie

 

 

 

Plac zabaw w Zdonkowie

 

 

 


 

Ślubowanie w Szkole Muzycznej

 

21 października 2013r. w Szkole Muzycznej I stopnia w Ruszkowicach odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczniowie złożyli ślubowanie a aktu pasowania za pomocą smyczka dokonał dyrektor szkoły Waldemar Cichawa. Ślubowanie złożyło 27 uczniów  klas pierwszych. W krótkim przemówieniu Wójt Gminy Borkowice  Robert Fidos życzył wielu sukcesów w nauce oraz wytrwałości w codziennych ćwiczeniach. Dzieci otrzymały również drobne upominki od Wójta Gminy Borkowice.

Program artystyczny zaprezentowali uczniowie starszych klas, grając na skrzypcach, fortepianie, saksofonie, klarnecie, akordeonie, trąbce oraz flecie poprzecznym.

Po uroczystości wszyscy udali się  na przygotowany przez Radę Rodziców poczęstunek.

 

 

 

Pasowanie smyczkiem

 

 

 


Udana Kwesta na cmentarzu Parafialnym w Borkowicach
            W dniach 1-2 listopada 2013r.na cmentarzu parafialnym   w Borkowicach odbyła się po raz drugi Zbiórka Publiczna zorganizowana przez Stowarzyszenie  na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice. Nie ma wątpliwości że Kwesta była        udana i potrzebna, głównie dlatego że w zbiórkę włączyło się  środowisko lokalne, parafia oraz osoby spoza gminy Borkowice. Kwestowali harcerze, ministranci, uczniowie z miejscowych szkół, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej   w Borkowicach, członkowie Stowarzyszenia  na Rzecz Rozwoju  i Promocji Gminy Borkowice na czele z Wójtem Gminy Robertem Fidosem.
            Dzięki ofiarności osób odwiedzających groby udało się zebrać środki finansowe w łącznej kwocie 3.344,03 złotych. Pieniądze uzyskane ze Zbiórki zostaną przeznaczone na odnowienie i konserwację kolejnego kamiennego nagrobka na cmentarzu parafialnym w Borkowicach.
           
             
                                                           Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju  i Promocji Gminy  Borkowice

                                                                                                 Dorota Kwiecień

 


 

  
Plac zabaw w Ninkowie

We wrześniu 2013 roku został oddany do użytku nowy plac zabaw w miejscowości Ninków. Plac zabaw znajduje się obok Przedszkola Samorządowego oraz kompleksu boisk sportowych Orlik. Nowy obiekt w kształcie prostokąta o powierzchni 404,11 m2 wyposażony jest w następujące urządzenia: karuzelę talerzową ,,bąk’’ dla 8 dzieci, zestaw ,, małpi gaj’’ ze zjeżdżalnią, huśtawkę wahadłową podwójną  z oparciami ( huśtawka kubełkowa) , huśtawkę wahadłową dwuosobową bez oparć, huśtawkę sprężynową – bujak na sprężynie ,, konik’’ oraz huśtawkę dwuosobową na sprężynie ,, ważka”. Ponadto plac zabaw ogrodzony jest płotkiem drewnianym o wysokości 0,8 m z drewna świerkowego oraz wyposażony w tablicę informacyjną z regulaminem, ławkę stalową z oparciem oraz koszem metalowym na śmieci. Wartość tej inwestycji to kwota 39 900,00 złotych. Zadanie  w 80% dofinansowane jest przez Urząd Marszałkowski z zakresu małych projektów w ramach działania 413 ,, wdrażanie lokalnych strategii rozwoju’’ objętego PROW na lata 2007-2013, zaś pozostała część ze środków własnych Urzędu Gminy. Plac zabaw to doskonałe miejsce dla dzieci, które w sposób kreatywny będą rozwijały swoje zdolności ruchowe i interpersonalne.

              

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestuje w obszary wiejskie’’

Projekt pn. ,, Budowa placu zabaw we wsi Ninków’’

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

na lata 2007-2013